Zayıf oyun güzel sonuç

Genç spor yazarı Mert Cengiz, yazdığı son yazıda dün oynanan Adana Demirspor-Fenerbahçe maçını ele aldı. İşte detaylar...

Spor 16.08.2021 - 16:22 16.08.2021 - 16:31

Fenerbahçe, dün akşam Süper Lig'in açılışını sıcak bir Adana deplasmanında yaptı. maçı 46. dakikada Mesut Özil'in golüyle 1-0 kazanan sarı-lacivertliler, İstanbul'a mutlu döndü.

Oynanan kritik maçın ardından, genç kalem Mert Cengiz Fenerbahçe'yi ele aldı. İşte o yazı:

Zayıf oyun güzel sonuç

Fenerbahçe Adana'ya yetiştirilemeyen transferler ve sakatlığı bulunan Pelkas ve Valencia gibi çok önemli eksiklerle gitti. Hazırlık maçlarında genel olarak gördüğümüz dizilişlere yakın bir diziliş gördük. Serdar yerine Samatta’nın santraforda, Novak’ın ise 3’lü savunmanın solunda başlaması sürpriz diyebileceğimiz tercihlerdi. Bu dizilişin götürdüğü şeylerin başında orta sahada çok kaliteli ayakların bulunmasına rağmen göbekte oynayan Zajc'ın geriden oyun kurmakta zorlanması ve kenar oyununda çok etkisiz kalınması rakip kaleye gitmenin zorlaşması gelmekte. Svensson ve Akintola'dan oluşan çok etkili bir sağ tandemin karşısında Ferdi gibi defansif özellikleri zayıf bir oyuncunun tek kenar oyuncusu olarak sahada olması da eleştirilmesi gereken önemli unsurlardan.

Adana Demirspor'un da bu zayıflıklardan yararlanarak ilk dakikalardan önde baskı kurmayı denemesi Fenerbahçe'yi uzun top oynamaya zorladı. Özellikle uzun toplara da ileride top tutmakta çok zorlandı. 10. dakikada Gustavo'nun direkten dönen şutu dışında ilk yarım saat herhangi bir pozisyon göremedik.  Sol kenarda zaten etkisiz kalan takımda sağ kenarda da Osayi'nin varlık gösterememesi ilk yarı oldukça keyifsiz bir oyun izlememize neden oldu. Adana Demirspor’da ekstra bir hücum organizasyonu gerçekleştiremedi. Kontralarla etkili olmaya çalışırken ancak uzaktan şutlar bulabildiler.

Saha içindeki eksiklerin farkına varmış olmalı ki, ikinci yarıya sol kenarda Novak'la başlayan ve Samatta'nın yerine uzun toplarda ve sırtı dönük oyunda daha etkili olan Serdar Dursun'u sahaya süren Vitor Pereira bana göre doğru olan hamleyi yaptı. Nitekim yarının hemen başında ev sahibi ekibin savunmada yaşadığı dalgınlığı iyi değerlendiren sarı lacivertli ekip, ilk yarıda alamadıkları uzun topu Serdar’la alıp, İrfancan’ın taşıdığı topta Mesut'un golüyle skoru lehine çevirdi. Maçın kırılma anı da tam olarak burada gerçekleşti.

Golden sonra da rakibin ayağından topu almakta zorlanan, zaman zaman kalesinde pozisyonlar gören bir Fenerbahçe izledik. Oyunu kendi hakimiyeti altına almakta zorlandı. Özellikle serdar’ın çıkmasından sonra, ileride top tutmakta çok zorlandı. Bu da Adana Demir’in daha çok yarı sahaya yerleşmesine sebebiyet verdi. Ozan, Nazım gibi çok doğru ve yerinde hamleler yapıldığını düşünsem de, ev sahibinde oyuna sonradan dahil olan Pa Dibba'nın performansı ve zaman zaman Balotelli'nin kaleyi yoklaması rakip kalede panik yarattı. 

Özellikle Attila, Marcel ve Serdar'ın ikinci yarıda iyi bir performans göstermesi Fenerbahçe'yi galibiyete taşıyan en önemli etkenlerden oldu. Adana Demirspor'un çok iyi bir kadroya sahip olmasına rağmen hazır olmayışı bence Fenerbahçe için büyük bir fikstür şansı oldu. Takim oturup hazırlık süreci geçtiğinde Adana Demirspor’un çok can yakacağını düşünüyorum.

Diğer yandan Fenerbahçe'nin çok değerli bir galibiyet aldığını düşünüyorum. Oynanan eksik ve zayıf oyuna rağmen yapılan doğru değişiklik hamleleri ve savunma disiplininden kopmaması, yapılan takviyelerin de ardından ilerleyen haftalara umutla bakılmasını sağlayacaktır. Ali Koç dönemi düşünüldüğünde, üzerinden geçen zamana ve başarısız sezonlara rağmen, Fenerbahçe’nin bu sezona bu denli eksikle başlıyor oluşu da ayrı bir zafiyetin, sürdürülebilir bir futbol aklının eksikliğinin işaretidir bence.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@