Yiğit Bulut: Çok ciddi spekülasyon yapılıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, piyasalarda yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak "Çok ciddi spekülasyon yapılıyor" dedi.

Gündem 23.03.2021 - 11:40 23.03.2021 - 11:40

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki (TCMB) başkan değişimi sonrası piyasalarda yaşanan dalgalanmayla ilgili olarak Habertürk TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Burada Ebru Baki'nin sorularını yanıtlayan Bulut, "Çok ciddi spekülasyon yapılıyor" dedi. ve "Cumhurbaşkanı başdanışmanı sıfatıyla, Merkez Bankası başkanında aldığım son bilgiler doğrultusunda söylüyorum, asla olağanüstü bir toplantı yapılmayacak. Serbest piyasa şartları neyi gerektiriyorsa, dünyayla entegre, bankalarla entegre adımlar atılmaya devam edilecek. ​Bazılarının ekranlarda iddia ettiği gibi, Türkiye'nin sermayeye kontrol getirmesi, sınırlama getirilmesi, bunların hepsi külliyen yalandır, bunların hiçbiri bugüne kadar yapılmadı, bundan sonra da asla yapılmayacak" ifadelerini kullandı. 

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınma sebebi üzerine sorulan soruyu yanıtsız bırakan Bulut, "Ağbal'ın görevden alınması cumhurbaşkanımızın takdiri" açıklamasında bulundu. 

Borsada yaşanan puan düşüşüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bulut, "Ne oldu, Türkiye'de şirketler mi battı?" dedi ve 'piyasaya yönelik spekülatif saldırılar olduğunu' iddia etti.

Bulut ayrıca, "Bilgi olmadan yapılan kötü niyetli yorumlara, kara cahil haberlere lütfen kimse inanmasın" dedi. 

Düşük faiz hedefinden bahseden Bulut, "Geçmişte ülkeyi yüksek faizle sıcak paraya teslim edip çok güzel bakanlık yapanlar oldu. Bugün de çıkıp konuşuyorlar, öyle tek taraflı konuşmayın, varsa cesaretiniz karşılıklı çıkıp konuşalım. Ekonominin bize verdiği sinyallere uyarak, faizi gerekli şartlarda düşürmek için her türlü çalışma yapılacak" dedi. 

Sunucu Baki'nin "Faiz neden hemen inmiyor?" sorusunu da yanıtlayan Bulut, şunları söyledi: 

"Çünkü serbest piyasaya inanıyoruz, ekonominin bize verdiği mesajlara inanıyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomik vizyonunda atılması gereken adımlar olduğunu düşünüyoruz."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@