Van'da korku dolu anlar! Dereler taştı, sular 6 evi yıkıp geçti

Meteoroloji'nin sel ve su baskını uyarılarının hemen ardından Van'ın Başkale ilçesinde Esenyamaç köyünde dereler taştı sel suları 6 evi yıkıp 30 eve zarar verdi.

Gündem 01.08.2021 - 16:07 01.08.2021 - 16:32

Meteoroloji'den Van'ın doğu ilçelerinde kuvvetli yağış nedeniyle oluşabilecek sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunulmuştu.

Yağışların öğle saatlerinden sonra Van'ın doğu ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor ifadelerine yer verilmişti.

'JANDARMA UYARDI, DAKİKALAR SONRA SEL GELDİ'

Van'ın Başkale ilçesi Esenyamaç köyündeki sel felaketini canlı yayında aktaran CNN TÜRK muhabiri şu bilgileri paylaştı:

"Van'daki seli görüyorsunuz. Hem oradaki dereden akıyor, hem yan taraftan akıyor. Biraz önce onda biri kadardı. Sel suları dere yatağından taştı geliyor. Sel sularının aktığı yerin arkasında ev yıkılmıştı. 6 ev yıkılmıştı, 30'a yakın ev zarar gördü. Sel bir anda geldi. Beş dakika önce selin aktığı yerdeydik. Jandarma uyardı, sel gelecek, oradan çıkın diye. Dakikalar sonra sel geldi. 

Sel suları bir anda geldi. Köyün ortasında akan küçük bir dere vardı. bir anda sele döndü. Dakikalar önce köyün üstünden başlayarak ıslıklar çalmaya başladı köylüler. ıslıklar çalarak sel geliyor, kaçın diyerek birbirlerini uyardılar. Evlerin çatısındalar. 

Dünkü selden dolayı çok sayıda ev hasar gördü.. Bu selde de umut ediyoruz ki başka evler hasar görmemiştir. Umuyoruz ki hayvanlar güvenli yerlere alınmıştır, insanlar da güvenli noktaya alındı. Buradaki insanlar okulun bahçesindeki çadırlara alındı.

'KÖYÜN ÜSTÜNDEN ISLIKLAR ÇALINDI'

İş makineleri 10 dakika önce selin olduğu yerde kazı yapıyor, orayı düzeltiyorlardı. Yağmur başlayınca sel olabilir diye herkes üst taraflara alındı. Herkes güvenli şekilde selin olduğu noktadan uzaklaştırıldı. Köyün en üstünden ıslıklar çalındı, jandarma anonslar yaptı, sel geliyor diye...

Üst taraflara çıkınca herkes selden kurtuldu diye umut ediyoruz. yayın yapmak için köyün üst taraflarına çıkmak isteyince buradaki görevliler sel gelebilir dedi. Canınız tehlikede deyip bizi buraya aldılar. Buraya çıkınca selden kurtulmuş olduk. Şu an itibariyle görebildiğimiz noktada sele kapılan kimse görünmüyor. Üst tarafta selin daha da şiddetli olduğu söyleniyor.

Jandarma ekipleri köylüleri yeniden uyarıyor, herkesin biraz daha geriye çıkmasını rica ediyor. Bu noktada sel biraz daha arttı gibi.

Selin aktığı yol normalde köyün yolu. Köylüler 'sel suyu daha da artacak' diyorlar. Bu noktada sel daha da artarsa umarız olmaz ama bir eve zarar verebilir.

SOSYAL MEDYADA FOTOĞRAFI PAYLAŞILINCA ÖLDÜ SANILDI

Sel sularına kapılan ve vatandaşlar tarafından son anda yarı baygın şekilde kurtarılan Kader Yurtseven (22) ise yaşadığı dehşeti hala üzerinde atamadı. Sosyal medyada paylaşılan görsellerinin ardından öldü sanılan Yurtseven'in sağlık durumunun çok iyi olduğu belirtildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@