Ülke iyice karıştı! Bakanın koruması protestocuyu öldürdü...

Sri Lanka lideri Sirisena başbakanı görevden aldı. Sirisena kendisine yönelik bir suikast planına kabineden bir bakanın adının karıştığı iddiaları üzerine bu kararı aldığını açıkladı. Görevden alınan başbakanın hükümetinde petrol bakanlığı yapan Ranatunga'nın bakanlığa girmesini protesto eden gruptan 1 kişi de öldü.

Dünya 29.10.2018 - 15:29 29.10.2018 - 15:29

Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da, Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, Başbakan Ranil Wickremesinghe'yi görevden aldı. Devlet televizyonu Rupavahinj TV, Sirisena'nın Wickremesinghe'yi görevden alarak, yerine eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'yı getirdiğini duyurdu.

Devlet Başkanı Sirisena, televizyondan yayınlanan açıklamasında, müfettişlerce sorgulanan bir kişinin, kendisine yönelik suikast planı iddiası kapsamında, bir bakanının adını verdiğini söyledi.

Sirisena, bu şartlar altında kendisi için tek seçeneğin, Wickremesinghe'i başbakanlık görevinden alarak, yerine geçmesi ve yeni bir hükümet kurması için eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'yı davet etmek olduğunu ifade etti.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgide saklı kalmış bazı detaylar olduğunu vurgulayan Sirisena, "Bilgiyi veren kişi, kabineden bir bakanın, bana yönelik suikast planıyla alakası olduğuna ilişkin açıklamada bulundu" dedi. Sirisena, söz konusu bakanının adını açıklamadı.


BAKAN GÖZALTINDA

Öte yandan polis kaynakları, görevden alınan Wickremesinghe hükümetinde petrol bakanı olan Arjuna Ranatunga'nın bakanlığa girdiği esnada etrafında toplanan ve kendisini protesto eden Rajapaksa destekçilerine, bir koruması tarafından ateş açıldığını aktardı.

Colombo Ulusal Hastanesi sözcülerinden Pushpa Soyza, Petrol Bakanlığı'nda açılan ateş sonrası hastaneye yaralı 3 kişi getirildiğini, yaralılardan birinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bir kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı olayın ardından Bakan Ranatunga gözaltına alındı, koruma görevlisi tutuklandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@