Ulaşıma kar engeli!

Ağrı ile Van arasındaki Tendürek Dağı Geçidi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle çoğunluğu tırlardan oluşan çok sayıda araç yolda mahsur kaldı.

Hava Durumu 27.10.2018 - 00:26 27.10.2018 - 00:26

Bölgede etkili olan kar yağışı akşam saatlerinde özellikle Ağrı'ın  Doğubayazıt ilçesi ileVan'ın Çaldıran ilçelerini birbirine bağlayan karayolunun  Tendürek Dağı Geçidi'nin 2 bin 400 rakımlı Somkaya rampasında etkisini artırdı.

Yolun karla kaplanması sebebiyle çok sayıda tır kara saplandı, bu  nedenle arkadan gelen bazı araçlar da yolda kaldı.

Zaman zaman tipiye dönüşen kar yağışına hazırlıksız yakalanan  sürücüler, araçlarını kara saplandığı yerden kurtarmaya çalıştı. 

Kar yağışının devam ettiği bölgeye Ağrı ve Van'dan  karayolları  ekipleri sevk edildi. 

Söz konusu geçidin Doğubayazıt girişinde ise geçişlerine izin  verilmeyen bazı tır sürücüleri araçları ile yol kenarındaki dinlenme tesislerinde  bekletiliyor.

Tır sürücülerinden Murat Kandemir,  akşam saatlerinde karın aniden bastırdığını belirterek, "Van'dan yola çıktık,  Doğubayazıt'a doğru gidiyorduk. Geçidin Van sınırları içerisinde kalan kısmında  da birçok araç yolda kalmış durumda. Hatta yolda hasarlı kazalar da vardı. Yolun  büyük kısmını aştık ama Somkaya rampasında kaldık." dedi.

Sürücülerde Çetin Çelik de yaklaşık 2 saattir ilerleyemedikleri için  yolda kaldıklarını vurgulayarak, "Karayolları ekiplerini bekliyoruz.  Doğubayazıt'tan Van'a gitmek için yola çıkmıştım. Kara hazırlıksız yakalandık.  Yetkililerin bir an önce yolu açmasını bekliyoruz." diye konuştu.

 İran'dan yüklediği muzları Van'a götürmek için yola çıktığını belirten  tır sürücüsü Ahmet Arı da önünde seyreden tırların kayıp ilerleyememesi sebebiyle  yolda kaldıklarını aktardı.

Arı, yetkililerin bir an önce yolu açmasını beklediklerini bildirdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@