Türkiye'den Avrupa'ya altın götürmek isteyen gurbetçiler nelere dikkat etmeli?

Avrupa'da yaşayan Türkler bulundukları ülkelere Türkiye'den nasıl altın getirmeli ve ne nelere dikkat etmeli?

Gündem 28.03.2021 - 20:17 28.03.2021 - 20:17

Ufuk.nl'de yer alan habere göre, “Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin bitmeyen altın merakı, Almanya’yı resmen zengin ediyor.” yönünde haberler defalarca yapıldı. Az buz değil; Senede neredeyse 15 milyon Euro’ya yakın bir para, yolcu beraberinde getirilen altınlar nedeniyle Alman gümrüklerine yatırılıyor.

Gurbetçi Türkler, akla gelebilecek her türlü yolla, düğün takılarını Almanya’ya sokmaya çalışsa da, unuttukları konuların başında, gümrük memurlarının da bir o kadar uzmanlaşmış olması geliyor. Adeta, insanların gözüne bakarak, kimde altın var, kimde yok büyük olasılıkla anlıyorlar. Öyle ki, şüpheli bulunan ve yapılan hemen her aramada altınlar bulunuyor ve ağır cezalar kesiliyor.

AKIL SIR ERMİYOR

Çaydanlık içinde, yiyeceklerin arasında, sırt çantalarında, bavullarda, el çantalarında, kadınların bileklerinde veya boyunlarında, erkeklerin mahrem yerlerinde ve hatta istediğiniz kadar, “Uçakta uyuyorum” diyerek yastıklarınıza onlarca bilezik yerleştirin. Nafile, nafile, nafile. O altınlar bulunuyor ve Alman gümrüğü, “Boşuna uğraşıyorsunuz. Röntgende ya da x-ray’den geçerken hepsi görünüyor” diyor.

Stuttgart’ta, bir Türk kadının 8 bilezik, küpe ve diğer altınlarına el konulmuş, 2 bin 100 euro vergi kesilmiş, altınlar geri verilmiş ama kadına ‘gümrüklü malı beyan etmeme’ nedeniyle ayrıca ceza da uygulanmıştı. Ancak altınları bazen almak da mümkün olmuyor. Bir defasında da akıllara ziyan bir olay yaşanmış; Köln/Bonn Havalimanı’nda 8.3 milyon euro’luk altın yakalanmıştı. Buna diğer havalimanlarını da eklerseniz, rakam inanılmaz boyutlara çıkıyor.

Israrla söylüyor ve defalarca haber yapıyoruz, “Türkiye’den altın getirmeyin!” diye. Ancak, Türklerin altın merakı ve Almanların da ceza kesme ısrarı bitmeyeceğine göre ne yapmalıyız? Kurallar nedir ve nasıl riayet etmeliyiz? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

İşte Türkiye’den altın getirmek isteyenlerin uyulması gereken yöntem:

1- Almanya dışından alınan altın, mücevher veya halılar Almanya’ya ithal ediliyorsa, bunların gümrükten yasal kurallar içinde çekilmesi gerekiyor. Yani bildirmek ve belgelerini sunmak gerekiyor.

2- Bedelsiz ithalatta limit 430 euro. Bu limitin altındaki değerli mallara gümrük, ithalat vergisi yok. Miktar aşılırsa yüzde 19 oranında ithalat vergisi ödeniyor. 700 euro’ya kadar olan mallar için daha düşük bir oran belirlenebiliyor.

3- Türkiye’den altın, mücevher veya benzeri değerli takılarda 1200 euro’luk başka bir sınır var. 1200 euro’nun altında olanlar için fatura ya da kuyumcu belgesi yeterli. Ancak getirilen takı 1200 euro’yu aşıyorsa, Türk gümrüğünden bununla ilgili bir yazı gerekiyor. Bu yazı olduğunda, Almanya’da ek bir vergi ya da ceza ödenmiyor.

4- Türk gümrüğünden bu belge olmayınca, Alman gümrük memurları ortalama bir değer biçiyor ve bu değer üzerinden yüzde 2.5 gümrük vergisi kesiyor. Ayrıca, usule uygun bildirim yapılmaması nedeniyle ceza da yazılıyor.

5- Yanınızda başka aile bireylerinin olması bir anlam ifade etmiyor. Bu tür takılar, değer olarak bir bütün sayılıyor ve para gibi kişi sayısına bölünmüyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@