Türkiye Gençlik Kulüpleri Federasyonundan flaş anket! Çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı!

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu'nun 11 ilde 18-29 yaş aralığında yaptığı anket çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.

Gündem 26.04.2021 - 23:58 26.04.2021 - 23:58 Bülent Deniz

Yayınlanan sonuçlara göre, Türkiye’de her 2 kişiden 1’inin kripto para borsalarında hesapları bulunuyor. Ankete katılan gençlerin %78’i kripto para hakkında bilgisi olduğunu aktarırken, % 60’ı kripto paraları bir yatırım aracı olarak görüp tercih edebileceğini söylüyor. Thodex’e para yatıran her 100 kişiden 77’si 34 yaş altı ve ankete katılan gençlerin %85'inin iddia veya milli piyango deneyimi var.

İşte GençKonfed’in sorduğu ANKET SORULARI ve cevaplar:

 Dijital Borsalarda hesabınız var mı?

 %57 Evet / %43 Hayır

 Kripto para hakkında bilginiz var mı?

 %78 Evet / %22 Hayır

Türkiye’nin yerli kripto parası var mıdır?

 %25 Evet / %75 Hayır

 Kripto paralar yatırım aracı mıdır? Yatırım için tercih eder misiniz?

 %60 Evet / %40 Hayır

İddia oynadınız mı/oynar mısınız?

%75 Evet / %25Hayır

Milli piyango aldınız mı/alır mısınız?

%65 Evet / %35 Hayır

Kripto para, borsa, iddia veya milli piyango deneyiminiz oldu mu?

 %85 Evet / %15 Hayır

THODEX’E PARA YATIRAN HER 100 KİŞİDEN 77’Sİ 34 YAŞ ALTI

Federasyon başkanı Dr. Bilal Okudan, Kripto para yatırımcılığı konusunda detaylı bilgisi olmadan yatırım yapan gençleri büyük riskler beklediğini belirterek özellikle birçok kripto para borsasının online ödeme yöntemleri ile (kredi kartı-paypal-papara vb.) koin satmaya başladıklarına dikkat çekiyor. Dr. Okudan açıklamasına şöyle devam ediyor: “ Bu durum tabii ki gençlerin koinlere tek tuşla ulaşmasını ve satın almasını kolaylaştırdı. Birçok bilinçsiz yatırımcı genç, özellikle aile bireylerine ait kredi kartlarını kullanarak bu tip sanal kripto para borsalarına yatırım yapmaya başladılar.

ANNE BABALAR DİKKAT!

Diğer yandan şunun altını çizmek isterim: Kredi kartı ekstrelerinde koin alım satımı yazmamakta, online ödeme yönteminin sadece adı görünmektedir. Bu sebeple anne babalar bu durumu geç fark etmektedir. Ülkemizde online ödeme yöntemleri ile koin alım satımına bir denetleme getirilirse bu alım satımlar bir düzene girecektir. Birçok genç yatırım konusunda fazla bilgisi olmadığı halde alım yaptığı için, yatırım yaptığı koin aşağı yönlü bir grafik seyrettiğinde hemen telaşa kapılım birikimlerini satmakta ve büyük bir zarara uğramaktadır. Bu sebeple bilgi birikimi olmadan, koin borsalarına yatırım yapmak çok risklidir.” Araştırmanın dikkat çeken diğer bir verisi Okudan’ı doğrular yönde: Thodex’e para yatıran her 100 kişiden 77’si 34 yaş altı. Genç Konfed’in yaptığı mini araştırmanın sonuçları, gençlerin risk alma potansiyellerini, kumara yatkınlıklarını ve kripto paralara dair algılarını ortaya koyması bakımından oldukça önemli. Sonuçlar, daha kapsamlı araştırmalar yapılmasının gerekliliğini göstermesi bakımından ayrıca kayda değer.

12 yıl önce Bitcoin ile başlayan daha sonra da ortaya çıkan altcoinler ile yaygınlaşan kripto para yatırım araçları kolay yoldan para kazanmayı düşünen insanlar için bir seçenek haline geldi. Giderek popülerleşen Bitcoin, etherium, xripple, dogecoin, ada, tether vb. Kripto paralar ile yatırımcılar az yatırıp çok kazanmanın hayalini kuruyorlar. Tabi gün geçtikçe yatırımcı sayısı artan kripto paraların alım-satım işlemlerinin gerçekleştiği yeni borsalar haliyle türemeye başladı.

TÜRKİYE'DE TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİNİN %91’İ EN BÜYÜK 4 BORSADA!

İşlem hacimleri düşük olmasına rağmen yatırımcılara normal piyasa fiyatlarından daha ucuz altcoinler satacaklarını Vaad eden bu tip borsalara bilinçsiz yatırımcılar güvenip birikimlerini aktarmaya başladılar. Son 24 saatte ülkemizde Türk Borsalarından 2.4 milyar dolarlık yani yaklaşık 20 milyar TL’lik coin işlem hacmi gerçekleşti. Türkiye’de yaklaşık 14-15 adet borsa bulunmakta. Bunların %90’ı son 2-3 içerisinde kurulmuş yeni borsalar. Ülkemizdeki toplam günlük işlem hacminin %91’i en büyük 4 borsalardan gerçekleşiyor.

Yorumlar
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Fahrettin Altun açıkladı: HaberTürk'ü kınıyoruz!
CIA raporundaki şok 'Erbakan' detayı! En büyük problem teşkil eden kişi...
Amerikan Vakfı'nın fonladığı medya kuruluşlarının aldığı rakamlar ortaya çıktı
Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini ABD reddetti
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@