Tüm sektörler bu devrime hazır olmalı!

Kanal 7 Medya Gurubu Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak, sarj edilmeye gerek kalmayan piller hakkında dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Bilim, Teknoloji 28.08.2020 - 12:01 28.08.2020 - 12:01 Bülent Deniz

İşte o yazı

Evet biraz iddialı bir başlık oldu. Ancak, bu heyecan verici gelişme yine ABD’den, California company’den,  (  Nuclear Diamond Battery ) elbette reklamını yapmıyoruz, çünkü bu gelişme henüz emekleme seviyesinde. Ticari değil. Biz daha çok bu ürünün ve teknolojinin geleceği ve etkileyeceği sektörlerden bahsedeceğiz.

Bu araştırma ve sonucunda  elde edilecek ürün,  gerçekten bir devrim olacak gibi gözükmektedir.

Birçok araştırmacı ve teknik insan, belki aklından geçirmiştir. Acaba bir nükleer santral bir aracın bagajına sığacak ölçülere indirilebilir mi? Böyle bir teknik olduğunda her şeyin ne kadar kolaylaşacağını şarj,deşarj olmaksızın yıllarca mobil yada sabit ve  enerjiye gereksinim duyan her türlü sisteme  uygulanabilirliği hayal edilirdi.

Ağustos ayında New Atlas dergisinde yayınlanan yazıda anlatılan konu  tam da bununla ilgili,  biraz daha dikkat ettiğimizde  bunun devrim  bir buluş olduğunu anlamak zor değil. Bu araştırmanın  linkini bırakıyorum. https://newatlas.com/energy/nano-diamond-self-charging-batteries-ndb/

Yazıdan anladığımız şu ; Bildiğimiz  DIP ve SOP kılıfının için sığdırılmış entegre bir yapıda yer almış, boyutları bu kadar küçük ve  kesintisiz enerji sağlayan  bir pil. ( Nuclear Diamond Battery )

Tanıtılan bu  pil kabının  içinde  neler var ? Anlatıldığına göre;  kullanma ömürleri azalmış büyük reaktörlerdeki yakıt çubuklarından elde edilen radyoaktif izotopların bir kristal yapıya dönüştürülmesi ve çıktısının da yüksek kapasiteli bir kondansatörde toplanmasından ibaret olduğunu anlatılıyor.

Biz iç yapısının karmaşıklığı yada teknolojisinden çok, böylesine heyecan verici bir enerji kaynağı ile neler yapılabileceğine göz atmalıyız.

Unutmadan, bu kap içindeki ürünün enerji çıkışının 100 mikro watt olduğu belirtiliyor. Bu güç elbette çok anlamalı değil, anlamlı olan radyo aktif bir kaynaktan sürekli ve  yüzlerce yıl  boyunca enerji temin etmek. Asıl önemli olan bu  olsa gerek.

Kaskat yada paralel bağlantı ile belki bu güç, yakın gelecekte istenen seviyelere çıkarılacak. Ya da ayni kap içinde 100 mikro watt, belki 1  W  veya daha yüksek güce çıkarılabilecek.

Bu sağlandığında ve istenen güç ve  fayda  elde edildiğinde sanıyoruz her alanda yepyeni bir çağ başlıyor diyebiliriz .Buna Teknolojide devrim adını vermeliyiz.

Enerji ile çalışan her  sistemin,  aracın ,makinanın  ve  akla gelebilecek türlü  ‘şey’ e dışarıdan enerji vermeden çalışmasını sağlamak, olağanüstü yeni gelişmelere yol açacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Eğer bu ürün umulan şekilde üretilirse , uygulaması  olmayan bir alan kalmayacaktır.

Şarjı bitmeyen telefonlar,  şarj’a gerek duymayan otomobiller, uçaklar ,kalp pilleri, evet daha yazacaktım vaz geçiyorum çünkü kullanılmayan bir alan olmayacak.

Bildiğimiz ve her alanda kullandığımız  lityum iyon pillerinin  verimi , ağırlığı , şarj sürelerinin ve fiziksel boyutlarının dezavantajları bir anda  ortadan kalkacaktır.

 Bunun sonucunda kullanılan cihazların  fiziksel boyutları azalacak birim alanda daha çok tümleşik devre sığdırılabilecektir. Bunun sonucu endüstri 4.0 ve yapay zeka uygulamaları hız kazanacaktır.

Günümüzde enerji depolamadaki imkansızlıklar ve ekonomik olmayan çözümler  belki de bu şekilde aşılmış olabilecektir. Yenilenebilir enerji  kaynaklarının  enerji sürekliliğinin artması RES ve GES lerin çoğalmasıyla daha da artacaktır. Bu durum belki de fosil yakıt  kullanımına da son verecektir.

Peki bu ürünün radyoaktif  izotopları ve kabın içindeki diğer radyoaktif maddelerin tehlikeleri var mı ?  Araştırmacılar, bu kabın sağlamlığı ve sızdırmazlığı konusunda garanti verdiklerini söylüyorlar.

Tüm bunlar, güvenlik, insan sağlığı gibi konular tam olarak güvence altına alındığında sanıyoruz yaşamak daha kolay ve konforlu hale gelecektir.

Diğer yandan unutmamalıyız ki, bu gerçekleştiğinde en önemli faydalarından biri de  günümüzde yoğun şekilde kullanılan  karbon yatakları ve ürünlerinin insanlık tarafından her geçen gün hoyratça tüketilmesi sonucunda atmosfere, canlı varlıklara , çevreye ve daha henüz etkilerini  tam olarak bilmediğimiz emisyonların  olumsuz ve tehlikeli etkileri de bu enerji kaynağının kullanılmaya başlamasıyla  sona erecektir.

Anlatılan  ve  etkili  olacağı vurgulanan ,  bu  enerji kaynağının üretilmesi ,  Enerji  nedeniyle  çıkan ve çıkması muhtemel savaşları da   sona erdirebilecektir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@