Taliban sözcüsü açıkladı: İşte Afganistan'ı yönetecek yeni hükümet

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısında Afganistan’ı yönetecek yeni hükümeti açıkladı.

Dünya 07.09.2021 - 18:39 07.09.2021 - 18:43

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, ülkeyi yönetecek yeni hükümeti açıkladı. Geçici hükümet olarak adlandırılan hükümette başbakan Hasan Akhund, başbakan yardımcısı Molla Abdülgani Birader, Molla Yakup ise savunma bakanı oldu.

Afganistan'da hükümet güçleriyle girdikleri çatışmaların ardından kısa sürede vilayetlerin kontrolünü ele geçiren ve daha sonra Kabil'e giren Taliban güçleri, ülkenin yönetimini kontrol altına almıştı. Bir süreden bu yana hükümet kurma çalışmalarını sürdüren Taliban, "Geçici hükümet" olarak adlandırılan hükümette görev alanları açıkladı.

BAŞBAKAN HASAN AKHUND

Taliban'ın geçici hükümetinde başbakanlığa Hasan Akhund getirildi. Merak edilen diğer iki koltuğa ise başbakan yardımcısı olarak Molla Abdülgani Birader ve Savunma Bakanı olarak da Molla Yakup oturdu.

İÇİŞLERİ BAKANI HAKANİ OLDU

Taliban'ın geçici hükümetinde diğer görev dağılımları şu şekilde: 

Başbakan: Molla Muhammed Hasan Akhund

Başbakan Yardımcısı: Molla Abdülgani Birader

Başbakan Vekili: Molla Muhammed Hassan

İçişleri Bakanı: Sirajuddin Haqqani

Genelkurmay Başkanı: Molla Fazıl Ahund

Savunma Bakanı: Mevlevi Muhammed Yakub

HASAN AKHUND KİMDİR?

Hasan Akhund, Taliban'ın 1996 ila 2001 yılları arasındaki iktidarında da dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

ABDÜLGANİ BİRADER KİMDİR?

Başbakan yardımcılığı görevini üstlenecek Abdülgani Birader ise, ABD ile yürütülen müzakerelerde yer almıştı.

TALİBAN, ÜLKEDE KONTROLÜ TAMAMEN ELE GEÇİRDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Taliban, dün, Pencşir vilayetinde Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmet Mesud güçleriyle çatışmaların sona erdiğini, bölgede tam kontrolü sağladıklarını duyurmuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@