Süveyş Kanalı'ndaki krizin arkasında İsrail mi var? İsrail Kanalı Projesi neyi ifade ediyor?

Süveyş Kanalı'nda yaşanan gemi krizinin ardından Twitter'da Mustafa Güldağı isimli bir kullanıcı, Süveyş Kanalı, Hazar Denizi-Basra Körfezi Kanal Projesi, Kanal İstanbul Projesi ve İsrail Kanalı Projesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dünya 29.03.2021 - 00:30 29.03.2021 - 00:30

Tüm dünya Süveyş Kanalı'ndaki krizi konuşurkan Mustafa Güldağı adlı bir sosyal medya kullanıcısından çarpıcı iddialar geldi.

İSRAİL, BAE'YLE BİRLİKTE MISIR'IN KUYUSUNU KAZIYOR

İsrail'in Süveyş Kanalı'nın yerine İsrail Kanalı'nı hedeflediğini öne süren Güldağı, ''İsrail ve BAE ittifak kurup Mısır'daki Süveyş Kanalı'nın etkinliğini bitirecek yeni bir kanal açma kararı aldı. Bu durum Mısır'ı ciddi öfkelendirdi. Türkiye ile anlaşma da yapınca kavga kızıştı. Süveyş Kanalı'nı kapatan gemiye bu açıdan bakın. Dikkat. Mısır Süveyş Kanalı'ndan günde 10-15 milyon gelir elde ediyor. Senelik 5 milyar dolardan fazla geliri var. Kanalda yapılan yeniliklerle bu gelir 13 milyara çıkarılıyor. Süveyş Kanalı geliri Mısır'ın en büyük üçüncü döviz girdisidir. İsrail'in yapacağı kanal Mısır'ı bitirecek. İsrail ve BAE'nin yeni kanal-demiryolu projesi Mısır hükümeti içinde öfkeye neden oldu. Mısır yetkilileri: “İsrail ve BAE'nin bu adımının istişare sürecinde olduğunun farkındayız, ancak BAE'nin bu adımı temel olarak bizi sırtımızdan bıçaklamaktır" dedi. Gerçekten de öyle.'' ifadelerini kullandı.

İSRAİL KANALINI DEVREYE SOKMAYA ÇALIŞIYOR

Açıklamalarına devam eden Güldağı, ''Akdeniz’de büyük doğal gaz rezervi bulan İsrail, Mısır’ı devre dışı bırakan yeni bir kanal oluşturmak için Akdeniz’deki Ashdod limanından Kızıldeniz’deki Elat limanı arasında bir ‘ticaret koridoru’ açıyor. 163 kilometre olacak. Bu kanal Mısır'ın ekonomisini vuracak. İsrail’in Süveyş’i devre dışı bırakma projesine Mısır’dan hızlı hamle geldi. İsrail'in Kızıl Denize açıldığı yerde bulunan Tiran ve Sanafir adaları Suudi Arabistan’a devredildi. Böylece Arabistan İsrail kanal çıkışını kapatma kartlarını elinde tutabilecek. İsrail 2013'ten bu yana Akdeniz'deki 680 trilyon metreküplük doğalgazı çıkarmaya başladı. Doğalgazı yeni kanal ile Hindistan ve Çin’e satmayı planlıyor. Bu kanal ile Süveyş Kanalı ve Mısır’a olan bağımlılığı azalıyor. Hem de dünyanın en önemli yolu oluyor. İsrail'e faydalı. İsrail'in yapacağı kanalın maliyetinin 20 milyar dolar olması planlandı. Çin Kalkınma Bankası finanse edecekmiş. Ve yapımını da Çinli firmalar üstlenecek. Çin, Eliat ve Ashdod limanları arasında ticaret yolu bağlantısı sağlayacak.İsrail Hayfa Limanı işletmesini de Çin'e verdi. Bu sebeple sık sık Süveyş Kanalı'nın otoritesi, itibarı sarsılacak. Bu hafta Süveyş Kanalı'nı kapayan gemi bu operasyonun bir parçası olabilir. Süveyş Kanalı'nda daha büyük operasyonlar yapmak için mesaj vermiş olabilirler. Şuan dünyada büyük bir kanal, ticaret kavgası var.'' ifadelerini kullandı.

HAZAR DENİZİ'Nİ BASRA KÖRFEZİ'NE BAĞLAYACAK KANAL

Bir tane daha dev kanal projesi olduğunu belirten Güldağı, ''Hazar Denizini Basra körfezine bağlayacak kanal. İran üstünden geçiyor. Rusya ve İran projesi. Rusya, Karadeniz, Hazar denizi, Basra ve okyanusu bağlayacak. Projesi yapıldı. Bu ağda Kanal İstanbul devreye girerse Türkiye de kazanır. Hazar Denizi-Basra Körfezi Kanal Projesi" 200 yıllık proje. ABD bu kanalın yapılmaması için 30 senedir ciddi yaptırımlar yaptı. Kanal 700 km olacak. İstanbul'a yapılacak kanal da "tüm bu bölgedeki kanal hamlelerine karşı geçiş güzergahında bende varım" hamlesi. Stratejik.'' ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL PARTİLERÜSTÜ DEVLET HAMLESİDİR

Kanal İstanbul hakkında da açıklamalarda bulunan Güldağı, ''Büyük kanal savaşlarını anlamadan İstanbul Kanalını da alayamazsınız. Partisel, yerel bakarsınız. Partilerüstü devlet hamlesidir bu. Yapar veya yapmaz, devlet koz olarak masaya sürdü kanalı. Yapmayadabilir. İbrahim Kalın: "Kanal İstanbul devlet projesidir"(2019) Sır burada.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@