Sultan Abdülaziz kimdir? Kaç yıl padişahlık yapmıştır? İşte hayatı...

Müsrif bir padişah olarak bilinen, 32'inci Osmanlı padişahı ve 111'inci İslam Halifesi olan Sultan Abdülaziz kimdir? Sultan Abdülaziz kaç yıl padişahlık yapmıştır? İşte Sultan Abdülaziz'in hayatı...

Tarih 30.07.2021 - 18:58 30.07.2021 - 19:02

Abdülaziz (1861 – 1876) yılları arasında Osmanlı Devleti'ni yönetmiştir.

Sultan Abdülaziz kimdir? Sultan Abdülaziz'in hayatı...

Sultan Abdülaziz 8 Şubat 1830 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Babası Sultan İkinci Mahmud, annesi Pertevniyal Valide Sultan’dır. Elâ gözlü, beyaza yakın kumral tenli, sert bakışlı ve top sakallıydı.

Ağabeyi Sultan Abdülmecid’in vefatı üzerine 25 Haziran 1861 günü tahta çıktığında 31 yaşındaydı.

Müsrif bir padişah olarak tanınmasına rağmen, çok sade giyinir, sarayda terlik ve entari ile dolaşırdı. Babası öldüğü zaman dokuz yaşlarındaydı.

Ancak ağabeyi Sultan Abdülmecid, onun eğitimine gerektiği gibi dikkat etti. Şehzadeliği sırasında rahat ve korkusuz bir hayat sürdü. Çok iyi Fransızca konuşurdu.

Şiire ve müziğe de ilgisi vardı. Kendine ait besteleri vardır. Resim yapma kabiliyeti de çok üstün olan Sultan Abdülaziz, Osmanlı donanmasına ısmarlayacağı gemilerin plânını bizzat kendisi çizmişti.

Ok atmayı, ata binmeyi, avlanmayı ve özellikle güreşmeyi çok severdi. Güçlü, kuvvetli ve pehlivan yapılıydı. En iyi pehlivanlarla güreşir ve sırtlarını yere getirirdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@