Stockholm'de, Filistin'e destek gösterisine polis şoku! Yerlerde sürüklediler...

İsveçli ve Norveçli aktivistlerin oluşturduğu Ship to Gaza Derneği, Stockholm'de Filistin'e destek gösterisinde polisin aşırı şiddetine tepki gösterdi.

Dünya 22.05.2021 - 17:52 22.05.2021 - 17:52 Bülent Deniz

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etmek için çok sayıda kişi, sosyal mesafeye uyarak Medborgaplatsen Meydanı'nda toplanmıştı. Polisin sert müdahalesi ile karşılaşan göstericiler yerlerde sürüklenmiş, Türk gazetecilerin görüntü ve resim almaları engellenmişti.

Bu duruma tepki gösteren Ship to Gaza Derneği, polisin uyguladığı şiddeti Facebook sayfasından kınadı.

Açıklamada şu ifadeler kullandı:

"Polisin Kovid-19 önlemleri çerçevesinde 8 kişinin yanyana gelebilme uyarısına gösteride herkes uydu. Daha sonra polis aptalca taktik uygulayarak insanlara zor kullanarak aynı alana yığılmalarına sebep oldu. Daha sonra barışçıl göster yapan insanlar kışkırtılarak polisin şiddetine maruz kaldı."

Öte yandan, gazetecilerin çekim yapmasını engellemeye çalışan polis, İsveç Gazeteciler Federasyonu ve Uluslar Arası Gazeteciler Federasyonundan basın kartı bulunan Türk gazeteci Orhan Karan'ı gözaltına alarak kamerasına el koydu. Kısa süre sonra polis Karan'ı serbest bırakarak kamerasını iade etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@