Son günlerde artmaya başladı: HES kodu kullanımına dikkat! Hapis cezası var...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hâlâ devam ediyor. Salgınla mücadele kapsamında alınan önlemlerden birisi de HES kodu. Peki HES kodu kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gündem 04.09.2021 - 15:31 04.09.2021 - 15:37

Son günlerde HES kodu zorunluluğu bulunan alanlara girişte kendisine ait olmayan kodu kullanmaya çalışan kişilerin sayısı artmaya başladı. Konuyla ilgili Avukat Yaşar Öksüz, HES kodu sahtekarlığında para cezasının yanı sıra 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının da olduğunu belirtti. İşte detaylar...

Başkasına ait HES kodunu kullanmanın yaptırımı nedir?

"Başkasına ait HES kodunun kullanılması halinde hem idari para cezası hem de hapis cezası gündeme gelir. İdari para cezası, İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ne aykırılık nedeniyle verilir.

2 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR

Bu durumlarda cezanın miktarı, 3 bin 150 Türk lirasıdır. Hapis cezası ise Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesinde düzenlenen “bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranma” suçu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu suç için öngörülen ceza, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıdır.

KİŞİSEL VERİLERİN KAYDEDİLMESİ DE SUÇU OLUŞTURUYOR

Ayrıca HES kodunun kişiye özel olması, kişisel veri niteliğinde olması sonucunu doğurur. Bu kapsamda bir başkasına ait HES kodunun “izinsiz” kullanılması halinde kişisel verilerin kaydedilmesi suçu oluşur.

Kendine ait HES kodunu başkasına kullandırmanın cezası nedir?

Kendine ait HES kodunu başkasına kullandıran kişi de HES kodunu kullanan kişi gibi hem idari hem de adli yaptırımlarla karşılaşır. Nitekim HES kodunu başkasına kullandıran kişi, “bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranılması” suçu bakımından iştirak eden ya da yardım eden sıfatıyla yargılanır. Ayrıca bu tür durumlarda 3 bin 150 Türk lirası idari para cezası da uygulanmaktadır.

NELER YAŞANMIŞTI?

Geçtiğimiz günlerde de Aydın'ın Söke ilçesinde şehirlerarası yolculuk yapmak için arkadaşına ait HES koduyla bilet alan kişi, yakalanarak karantinaya alınmıştı. HES kodu taraması sonucu karantinada olması gerektiği belirlenen M.Z.T.'ye 3 bin 150 lira da para cezası kesilmişti.

SON 3 GÜNDÜR VAKALAR 20 BİNİN ÜZERİNDE

Öte yandan koronavirüs vaka sayıların yaşanan artış da dikkat çekiyor. Son 3 gündür vakalar 20 binin üzerinde... Bu da haliyle endişeye neden oluyor. 3 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı. İşte Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı tablo...

Türkiye'de son 24 saatte 304 bin 530 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 850 kişinin testi pozitif çıktı, 276 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayılarındaki artış da HES kodu kuralının ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Gülşah Karaman/ Milliyet.com.tr

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@