Sivas'ta 1971'de kapatılan petrol kuyusu için flaş iddia!

Sivas'ın Celalli Köyü'nde yaşayan vatandaşlar, 1971 yılında üzeri betonla kapatılan petrol sondaj kuyusunun tekrar açılarak altındaki petrolün çıkarılmasını istedi.

Gündem 24.08.2020 - 13:15 24.08.2020 - 13:15 Bülent Deniz

Türkiye'nin Karadeniz'de doğalgaz keşfetmesi sonrası, Türkiye'deki petol ve doğalgaz aramalarına ilişkin ilginç bir hikaye ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre, 1970 yılında Sivas'ın Celalli Köyü'nde 5 bin 500 metre derinlikte petrol rezervi keşfedildi. Başlayan sondaj çalışmaları sonrası talihsiz bir kaza yaşandı ve sondaj sistemi 3 bin 640 metrede eğildi.

Bu neden petrol çalışması durduruldu ve Ankara'dan gelen bir emirle petrol arama çalışmalarına son verildi. Tesis sökülerek kuyunun üzerine betonla kapatıldı. 50 yıl önce başlayan hikayeden geriye beton kalıpları kaldı.

"Devletimizin burada arama yapmasını istiyoruz” O dönem sondaj tesisisnde işçi olarak çalışan bugün 75 yaşında olan Turgut Kaya, sondaj çalışmalarının yapıldığı bölgede petrol olduğuna inandıklarını söyledi. Kaya, “Burada petrol olduğunu keşfettiler. 1970 yılında geldiler. 1971 yılında çalışamaya başladılar. Burada bir mühendis vardı. 5 bin 500 metrede olduğunu söylediler. 3 bin 640 metre burada sondaj vuruldu. İki bin metrede kaya tuzu çıktı. Fakat kuyu eğri olduğundan sondaj durdu. Sondaj kuyusunun üstünü betonla kapattılar. Ama burada 5 bin 500 metrede petrol olduğunu keşfediyorlar. Devletimizin burada arama yapmasını istiyoruz” dedi.

Celalli Köyü'nde yaşayan Nabi Çağlayan ise kuyuda petrol olduğuna dair tüm kanıtların ortaya çıktığını belirterek “Rahmetli babam veya büyüklerim burada çalıştı emekli oldular. O zamanlar burada çık büyük bir şehir gibiydi. Kuleler vardı, çalışıyordu. Petrol çıkacak diye söylediler. Petrolden önce çıkacak maddelerin hepsinin çıktığını söylediler. En son çıkmıyor diyerek kapatıldı. Benim duyduğuma göre başka bir firma da yap işlet devret diyerek bir teklif sunmuş. Fakat o da Türkiye olarak kabul edilmemiş” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin konuşan Nevzat Öztürk isimli köy sakini ise kuyunun betonla kapatıldığını belirterek “Büyük bir ümitle başlanıldı. Yüzde 100 petrol çıkacağını ümit ediyorduk. 5 bin 500 metrede petrol var dediler 3 bin 650 metre falan delindi. Sondaj makinesi eğildi. Çıkaramadılar. Uğraştılar, İngiltere’den bir araba geldi. 3-4 ay çalıştı. Sonra bir daha delemediler. Kapatıp gittiler. Kuyunun olduğu yeri betonla kapattılar” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@