Rusya'nın Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de gerçekleştirdiği katliam! 140'tan fazla sivil füzeyle vuruldu...

21 Ekim 1999'da Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de hastane ve pazar yerine Rusya'nın gerçekleştirdiği balistik füzeli saldırıda 140'tan fazla sivil hayatını kaybetmişti. Bu saldırı tarihe Grozni Katliamı olarak geçti.

Tarih 21.10.2020 - 18:01 21.10.2020 - 18:01

21 Ekim 1999 tarihinde Rusya, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi balistik füzelerle vurarak onlarca sivili katletti.

1999 yılı Ağustos ayında başlayan İkinci Çeçenistan Savaşı sırasında Rusya sayısız katliama imza atmıştı. Bu katliamlardan biri de, yakın tarihin en kanlı sivil katliamları arasında yerini alan Grozni katliamıydı.

BALİSTİK FÜZELİ KATLİAM: 140'TAN SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Savaşın henüz ilk aylarında şiddetli bombardımanlarla Çeçen tarafının mukavemetini kırmak isteyen Rusya, özellikle başkent Grozni'yi hedef almıştı. Herhangi bir ağır silah sistemi veya hava savunma sistemi bulunmayan Çeçenistan'ın başkenti, 21 Ekim 1999 günü 10 adet balistik füzeyle vuruldu. Scud füzesi olduğu tahmin edilen füzeler tamamen sivil alanları hedef alacak şekilde hedefe kilitlenmişti. Akşam saatlerinde Grozni'yi vuran balistik füzeler bir doğum hastanesini, postaneyi, bir camiyi, otobüs duraklarını ve pazar yerini hedef almıştı. Ölümlerin çoğu doğum hastanesinde, pazar yerinde ve otobüslerde yaşandı. Ölenlerin büyük bir kısmı kadınlar, çocuklar ve yeni doğmuş bebeklerden oluşuyordu. Katliamda 140'tan fazla sivil hayatını kaybederken, yüzlercesi de yaralandı. Balistik füzelerden çıkan şarapneller şehirde çok sayıda sivilin ağır yaralanmasına yol açtı. Yaralıların ciddi bir kısmı, kuşatma altındaki Çeçenistan'da yeterli tıbbi imkanlar olmadığı için kurtarılamadı. Rusya, saldırı sonrası şehirden kaçmaya çalışan sivillere ait araçları de bombaladı.

RUSYA'DAN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR GELDİ

Rusya, saldırı sonrası çelişkili açıklamalar yaptı. Askeri yetkililer saldırıda "teröristlerin" vurulduğunu öne sürerken, dönemin Rusya Başbakanı Vladimir Putin, saldırıda Rusya'nın parmağı olmadığını iddia etti. Katliam, Rusya'nın İslam coğrafyalarında gerçekleştirdiği binlerce katliam arasında çoktan yerini almıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@