PTT'nin 300 milyon liralık fotokopi ihalesi iptal edildi

PTT'nin 2 yıl önce yaptığı 300 milyon liralık fotokopi çekme ihalesi tepkilerin ardından iptal edildi. CHP'li Deniz Yavuzyılmaz personelin 10 milyon liraya yapabileceği bir işin taşeron firmaya 30 katı ücretle verildiğini kaydetti.

Gündem 24.08.2020 - 14:20 24.08.2020 - 14:20 Bülent Deniz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı PTT’de 2018 yılında yapılan 5 yıllık ve yaklaşık 300 milyon TL’lik fotokopi ihalesi, tepkilerin ardından iki sene sonra iptal edildi. Şirkete 150 milyon TL’ye yakın ödeme yapıldığı iddia edildi. PTT ile iştiraki PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. arasında, 6 Haziran 2018’de Belge Tasnif, Tarama, Niteleme, Fiziksel Arşiv Düzenleme ve Evrak Depolama Çerçeve Satın Alma Sözleşmesi imzalandı.

Anlaşmaya göre, şirket personelinin yapabileceği bir iş olan “fotokopi çekme” işlemi iştirake verildi. 300 milyon evrak için yapılan anlaşmada her bir evrak için yaklaşık 1 TL bedel belirlendi.

30 KATI FİYATLA VERİLDİ

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. de hiçbir işlem yapmadan bu işi başka bir taşeron firmaya verdi. Bu anlaşmanın yapılmasının ardından yaklaşık iki sene sonra TBMM KİT Komisyonu Üyesi, CHP’li Deniz Yavuzyılmaz konuyu Meclis gündemine taşıdı. Yavuzyılmaz, 4 Nisan’da hazırladığı önergesinde 300 milyon TL’lik işlemin kurum personeline 10 milyon TL bedelle yaptırılabilecekken neden yükleniciye 30 katına verildiğini sordu.

Yavuzyılmaz, bu konuda önerge vermeyi sürdürürken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sözleşmenin iptal edildiğini bildirdi. Yavuzyılmaz’ın önergesinden günler sonra, 29 Nisan’da sözleşmenin iptal edildiğini ifade eden Karaismailoğlu, şirketin 31 Aralık 2019’a kadar doğan haklarının ödeneceğini bildirdi.

"BU HORTUMLARI KESMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

CHP’li Yavuzyılmaz, karşı çıktığı anlaşmanın iptal edilmesini değerlendirdi. Kamu kurumlarının kendi yapacağı işleri sürekli başka firmalara devrettiğini ve devletin bu yolla “soyulduğunu” anlatan Yavuzyılmaz, “Bu soygun, PTT’nin kasasının nasıl boşaltıldığını gösteren çarpıcı bir örnektir. PTT’de neredeyse şaibeli olmayan tek bir uygulama bile yoktur. Bu konuda verdiğim yazılı soru önergeleri ve soygunun resmi belgelerini kamuoyuyla paylaştığım basın açıklamalarının ardından sözleşme tasfiye edilmiştir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için bu soygunu CHP olarak nasıl durdurduysak AK Parti’nin devletin kasasından yandaş firmalara bağladığı tüm hortumları bu şekilde kesmeye devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@