Prof. Dr. Osman Çakmak yazdı: Yeni Milli Eğitim Bakanı işe nereden başlamalı?

Habervakti.com yazarı Prof. Dr. Osman Çakmak, kaleme aldığı son yazısına 'Yeni Milli Eğitim Bakanı işe nereden başlamalı?' başlığını atarak, Türk eğitim sistemindeki eksiklikleri değerlendirdi.

Gündem 12.08.2021 - 16:41 12.08.2021 - 17:08

Yazarımız Prof. Dr. Osman Çakmak son yazısında geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilen Mahmut Özer'in ve Türk eğitim sisteminin yanlışları ve eksiklikleri üzerinde durdu.

Yazısına 'Yeni Milli Eğitim Bakanı işe nereden başlamalı?' başlığını atan Çakmak, sorunların ana kaynağının, 'Tekelci  ve Merkeziyetçi Yapı' olduğunu söyledi.

Ayrıca Çakmak, Türkiye'de milli eğitim bakanlarının ortalama görev ömrünün 2 yıl olduğunu da sözlerine ekledi.

İşte Prof. Dr. Osman Çakmak'ın dikkat çekici o yazısı:

Asıl önemli olan Nurettin Topçu’nun deyimi ile Milli Mektep projemizin ve Maarif Davamızın hayat bulmasıdır. 

Bu proje, kendi yerli arabamızı, kendi telefonumuzu kendi ilacımızı, kendi savunma sanayimizi hayata geçirmek kadar önemli, hatta ondan çok daha önce ve acil bir öncelik.
İhtiyaç duyduğumuz şey ders kitapları müfredatlarının bu toprakların ruhuna, dünyasına, ruh köklerine ve ruh iklimine yabancılaşmış olmaktan kurtarılması davasıdır. 
Mesele, müfredata medeniyet iddiası kazandırmak; medeniyet dinamiklerimizle harekete geçirmek meselesidir. 

Bunun için öncelikle kendi değerlerimizden beslenen üretken ve inşa edici bir eğitim sistemi kurmak için kolları sıvayacağız. Böylece milli ve yerli olanı keşfederek, küreselleşme akımiçerisinde kendimizin biricikliğini vurgulamış olacağız.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@