Papa'dan kardinallere büyük şok!

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Kovid-19 salgını nedeniyle Vatikan gelirinin düşmesi üzerine kardinallerin ve diğer din adamların maaşlarından belirli oranlarda kesinti yapılması talimatı verdi. Planlanan maaş zamlarının ise Mart 2023’e kadar askıya alınacağı belirtildi.

Dünya 24.03.2021 - 18:21 24.03.2021 - 18:21

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Vatikan gelirlerinin düşmesi üzerine harekete geçti.

​Papa, Vatikan’daki çalışanların işlerine devam edebilmesi amacıyla kardinal ve din adamlarının maaşlarından kesinti yapılması için talimat verdi.

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa’nın 1 Nisan'da yürürlüğe girecek maaş kesintilerine ilişkin kararnameyi imzaladığı belirtildi.

Zamlar 2023'e kadar askıya alındı

Buna göre, kardinallerin maaşlarında yüzde 10 kesintiye gidilecek, diğer din adamlarının maaşlarında ise yüzde 3 ila yüzde 8 oranlarında kesinti yapılacak.

Kararnameye göre, maaşları düşük olan çalışanlar ise kesintilerden muaf olacak. Planlanan maaş zamlarının ise Mart 2023’e kadar askıya alınacağı belirtildi.

Kardinallerin maaşlarının 4-5 bin euro arasında olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@