Osmanlı'yı Birinci Dünya Savaşı'na nasıl soktularsa Türkiye ile Yunanistan'ı da aynı şekilde savaşa sokabilirler!

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan gerilimi devam ederken Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yunanistan'a savaş uçağı göndermesi olası bir savaş ihtimalini arttırdığı vurgulandı. Son olarak yazar Ömer Kayani, Osmanlı'yı Birinci Dünya Savaşı'na sokan Yavuz ve Midilli savaş gemilerini örnek göstererek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gündem 28.08.2020 - 15:40 28.08.2020 - 15:40 Bülent Deniz

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de ısrarla Türk karasularını işgal etmeye çalışması ve bu bölgelerinin kendi kıta sahanlığında yer aldığını iddia etmesi, bölgedeki krizi tırmandırmaya devam ediyor. Avrupa Birliği, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri arkasına alan Yunanistan tacizlerini sürdürüyor. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yunanistan'a savaş uçağı yollamasının ardından savaş tartışmaları iyice alevlendi.

TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN'I SAVAŞTIRACAK BİR TUZAK MI KURULUYOR?

Birleşik Arap Emirlikleri'nin savaş uçağı hamlesini değerlendiren araştırmacı-yazar Ömer Kayani dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kayani twitter adresinden yaptığı açıklamada, ''Mesele BAE'nin 4 uçağı meselesi değil. Konu, bu mikrop ülkenin (bir uçağı) taşeronluğu ile Osmanlı devletini I. Dünya savaşına sokan "Yavuz ve Midilli" benzeri bir hadisenin meydana getirilerek Türkiye ve Yunanistan'ın savaştırılabilecek olması konusu. Çok dikkatli olunmalı..'' ifadelerini kullandı.

ALMANLAR, YAVUZ VE MİDİLLİ'YLE RUS LİMANLARINI BOMBALAYARAK BİZİ SAVAŞA SOKMUŞTU

Kayani'nin örnek gösterdiği Yavuz ve Midilli savaş gemileri, Birinci Dünya Savaşı esnasında Rus limanı Sivastopol'ü bombalamış ve böylece Osmanlı resmen Birinci Dünya Savaşı'na girmiş oldu. Yavuz ve Midilli, paşa yapılan Alman Suson tarafından koordine ediliyordu. Almanlar da Osmanlı'nın birinci dünya savaşına girmesini istiyordu. Bu vesileyle Rus limanlarını bombalayarak, Osmanlı'nın savaşa girmesine neden olduğu belirtilmektedir. 

HaberVakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@