Oruc tutmanın faydaları nelerdir?

Oruç tutmanın metabolizmaya, sindirime, zihinsel organlara, cilde, kansere kadar birçok faydası vardır. Peki bu faydalar neler? Oruç tutarken vücutta ne gibi değişiklikler olur? Oruc tutmanin faydalari nelerdir?

Sağlık 22.04.2021 - 20:56 22.04.2021 - 20:56 Bülent Deniz

Oruç sırasında vücudunuz, enerji üretmek için fazla yağ, karbonhidrat ve şekerden oluşan depolanmış kaynakları yakarak kendi enerjisini üretir. Karaciğer, tasarruf gerektiren bu süreçte en önemli organdır; yağları, daha sonra enerji kaynağı olarak kullanılan suda çözünür üç bileşik olan keton cisimcikleri adı verilen kimyasallara dönüştürür. Detoks, oruç tutmanın en önemli faydalarından biridir. Düzenli bir detoks süreci kolon, karaciğer, böbrek, akciğerler, lenf bezleri ve cilt toksinlerini temizler. Oruç sırasında vücut yağları parçaladığından bu süreç hızlanır.

Kilo kaybı

Aşırı kısıtlayıcı diyetlerle ilgili temel sorunlardan biri, kaybedilen kilonun, genellikle hızlı bir şekilde geri alınmasıdır. Ramazan için durum böyle değildir. Oruç boyunca tüketilen yiyeceklerin azalması midenizin giderek küçülmesini sağlar ve bu da tok hissetmek için daha az yemek yemeniz gerektiği anlamına gelir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek istiyorsanız, Ramazan başlamak için harika bir zamandır. Bir müddet oruç tuttuktan sonra, iştahınız öncekinden daha düşük olacak ve aşırı yeme olasılığınız çok daha az olacaktır. İlerleyen günlerde normalden daha küçük bir yemekten sonra kendinizi tok hissedebilirsiniz. Bu süreç aynı zamanda vücuttaki tiroid hormonu üretimini artırarak metabolizmanızı hızlandırır.

Kan şekerini düşürür

Oruç, vücudun enerji alabilmesi için glikozun parçalanmasını artırır. İnsülin üretimini azaltır. Bu pankreası dinlendirir. Glukagon, glikozun parçalanmasını kolaylaştırmak için üretilir. Yani, uzun saatler süren açlık, kan şekerini düşürür. Oruç tuttuğumuzda vücut enerji için depolanan glikozu kullanır. Şeker hastalığı olan kişiler uzun süre oruç tutmadan önce doktorlarına danışmalıdır, ancak kan şekeri yüksek olan ancak şeker hastası olmayanlar bu süreçten fayda sağlayacaktır.

Kolesterolü düşürür

Hepimiz kilo vermenin Ramazan ayında oruç tutmanın olası fiziksel sonuçlarından biri olduğunu biliyoruz, ancak perde arkasında kilo vermenin ötesinde pek çok sağlıklı değişiklik yaşanır. Ramazan orucu; kişilerin lipid profilleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve bu da kandaki kolesterolün azalması anlamına gelir.

Düşük kolesterol seviyeleri, kalp ve damar sağlığını artırır, bu da felç veya kalp krizi gibi kalp hastalıkları riskini azaltır. Ramazan ayından sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları, bu düşürülmüş kolesterol seviyesini korumaya yardımcı olur.

Besin emilimini artırır

Ramazan ayında gün boyunca yemek yememenin, metabolizmanızın daha verimli hale getirdiğini, yani gıdalardan emdiğiniz besin miktarının arttığını göreceksiniz.

Gün boyu oruç tutmak metabolizmamızı daha verimli hale getirebilir. Vücut, bu süreçte adiponektin adı verilen hormonun oruç tutma ve gece geç saatlerde yemek yemenin kombinasyonu sayesinde artmasını sağlar ve böylece kaslarımızın daha fazla besin emmesine izin verir. Vücudun çeşitli alanları daha sonra etkili bir şekilde çalışması için gereken besinlerden yararlanabilecektir.

Zihinsel sağlığı artırır

Oruç tutmanın zihni güçlendirdiği, odaklanmayı keskinleştirdiği ve zihinsel berraklık sağladığı da bilinmektedir - bunun başlıca nedeni kalori, şeker ve tuz alımındaki azalmadır.

Yapılan araştırmalar, Ramazan ayında elde edilen zihinsel odaklanma, vücudun daha fazla beyin hücresi üretmesine neden olan beyin kaynaklı nörotrofik faktörün seviyesini artırır ve böylece beyin fonksiyonunu iyileştirir. Özellikle açlık böbrek üstü bezi tarafından üretilen kortizol hormonu miktarında belirgin bir azalmaya yol açtığı zaman, zihnin açıklığını arttırır ve stresi azaltır.

Ayrıca, kanda daha yüksek endorfin seviyeleri göründükçe vücut yeni yeme ve içme düzenine uyum sağlamaya başlar, bu da bizi daha uyanık ve mutlu hale getirir, böylece genel durumumuza bir destek ekler.

Oruç sürecinde, insan vücudundaki kan daha fazla endorfin ile dolar ve bu da size iyi olma hissi ve harika bir akıl sağlığı verir. Oruç tutmanın genel etkileri, beyin üzerinde fiziksel egzersiz gibi benzer bir etkiye sahiptir.

Bağışıklığı artırır

Ramazan ayında dengeli beslenmeye özen göstermek, bağışıklığı artırabilir. Toksinlerin atılması ve yağ depolarının azaltılması da vücuda yardımcı olur. Oruç tutmak, sindirime odaklanmak yerine bağışıklık sistemine ve metabolizmasına temel odak uygulayarak insan vücudunda iyileşmeyi destekler ve bu süreçte kas büyümesini daha da artırır.

Bağışıklık sistemi büyük ölçüde beyaz kan hücrelerinden oluşur ve oruç, eski beyaz kan hücrelerini yenilemeye yardımcı olur ve bu da daha sağlıklı, daha sağlam bir bağışıklık sistemi sağlar.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@