Nimetullah Hoca'nın cenaze namazı programı belli oldu!

Uzun yıllar Mekke'de vaizlik görevinde bulunan, Nimetullah Yurt Hocaefendi Hakk'a yürüdü. Hocaefendi'nin cenaze namazının pazar günü kılınacağı bilgisine ulaşıldı. işte detaylar...

Yaşam 31.07.2021 - 00:30 31.07.2021 - 00:41

Uzun yıllar yurt dışında İslami tebliğ faaliyetleri yürüten, son olarak Japonya'da İslam merkezi kurarak çok sayıda japon vatandaşın Müslüman olmasına vesile olduktan sonra 15 yıl önce Türkiye'ye dönen ve çalışmalarına Türkiye'de devam eden Nimetullah Yurt Hocaefendi bugün öğleden sonra 90 yaşında vefat etti.

Cenaze namazı Pazar günü 

Gelen son bilgilere göre; Nimetullah Yurt Hocaefendi'nin cenaze namazı, Pazar günü ikindi namazını müteakip Fatih Camii'nde kılınacak. Akabinde cenazesi Eyüp sultan mezarlığına defin edilecek.

Nimetullah Yurt Hocaefendi kimdir?

1931’de Amasya’nın Taşova ilçesinde doğan Nimetullah Halil İbrahim Yurt küçük yaşlarda babası ile birlikte âlimlerin sohbetlerine katıldı. Mahmud Sami Ramazanoğlu, Süleyman Hilmi Tunahan, Mehmet Zahid Kotku gibi dönemin önde gelen hocalarına hizmet etti. Uzun yıllar Mekke’de kaldı, sonra Japonya’ya gidip İslam Merkezi Başkanı olarak görev üstlendi. Japonya'da insanları İslam'a davet etti ve kamuoyunda "Japonya mücahidi" lakabıyla anıldı. Birçok Çinli, Hristiyan ve Hindu’ya İslâm'ı anlattı. İslam’ı tebliğ etmek gayesiyle 50’den fazla ülkeyi ziyaret etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@