Netanyahu'dan skandal açıklamalar! "Güçlü şekilde yanıt vereceğiz..."

İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin ardından açıklama yapan Netanyahu, "Gazze'den yeni roket saldırısı yapılırsa, güçlü şekilde yanıt vereceğiz" dedi.

Filistin 21.05.2021 - 16:35 21.05.2021 - 16:35

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ateşkes sonrası yaptığı ilk açıklamada, olası saldırıda tekrar Gazze'yi vuracaklarını söyledi.

Netanyahu'nun bu açıklamayı yaptığı sırada, İsrail polisi Mescid-i Aksa'da Filistinlilere saldırdı, 20 kişi yaralandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, işgalcilerin Aksa'ya saldırılarına tepki gösterdi.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, 11 gün süren Gazze saldırılarında şehit düşen Filistinli sayısının arttığını duyurdu.

Hamas lideri Heniyye ise, "Direniş geri çekilmeyecek, bir an bile durmayacak ve Kudüs'e doğru yoluna devam edecek" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin sıkıştırması ve Mısır'ın arabuluculuğunda Gazze'deki Hamas ile 21 Mayıs gece 02:00'de başlayan ateşkes sonrası ilk açıklamayı yaptı.

Yaptığı açıklamada kendilerinin "meşru müdafaa" haklarına destek veren ülkelere teşekkür eden İsrail Başbakanı, kendilerine destek vermeyen ülkeler de olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika İsrail açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden'a da teşekkür eden Netanyahu, "Kendisine amacımıza ulaşınca operasyonu sonlandıracağız dedim" dedi.

"İsrail'in Gazze'ye yönelik son operasyonu Hamas'a ağır zarar verdirmekte başarıya ulaşmıştır" diyen İsrail Başbakanı, "Cesur ve yeni şeyler yaptığımızı söyleyebilirim; karadan işgal yapmak gerekli olsaydı, bunu yapardık, ama hedefe daha güvenli yollarla ulaşabileceğimizi düşündüm. Operasyon, Hamas'a ağır zarar vermekte başarıya ulaştı. Gazze'den yeni roket saldırısı yapılırsa, güçlü şekilde yanıt vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@