Mustafa Akıncı'nın 'Türkiye' açıklamasına tepki!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "Türkiye'ye biat etmem" açıklamasına tepki gösterdi.

Gündem 22.08.2020 - 13:59 22.08.2020 - 13:59 Bülent Deniz

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC'nin kurulduğu ilk günden itibaren baskılara, izolasyonlara ve sözde çözüm isteyenlerin yok saymasına karşın dimdik ayakta olmasının, Kıbrıs Türkü'nün kendi vatanında egemen ve özgür yaşama isteği ve Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin karşılıksız desteği sayesinde olduğunu vurguladı.

"IRKÇI BAKIŞINI YANSITTI"

"Halen KKTC Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan bir kişinin bu gerçekleri bilmemesi mümkün olmayacağına göre son açıklaması ne anlama gelmektedir?" ifadesini kullanan Tatar, her şeyden önce kendisini sözde özgürlükçü, sözde çağdaş gören bu kişinin, "Otur arap kalk arap misali" sözüyle zihninin derinliklerindeki ırkçı bakış açısını yansıttığını ve iki yüzlü siyasal tavrını ortaya koyduğunu kaydetti.

Tatar, "Sadece yeniden seçilmek için KKTC'nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini 'biat' yani boyun eğmek, tabi olmak olarak kurgulayanların, Kıbrıs Türk halkının haklı davasını en başından itibaren, canıyla, kanıyla, ekonomisiyle, diplomasisiyle, ordusuyla gönülden destekleyen kardeş Türk halkını ve devletini incitmekten zerre rahatsızlık duymadığı da açıktır" değerlendirmesinde bulundu.

"NE KIBRIS TÜRK HALKI NE DE BİZLER BÖYLE BİR GÖRÜŞÜ PAYLAŞABİLİRİZ"

Türkiye'nin KKTC'yi her koşulda desteklediğini vurgulayan Tatar, şöyle devam etti: "Kıbrıs Türk halkının kendi vatanında özgür, eşit, egemen ve güvenlik içinde yaşayabilmesi için KKTC'nin bağımsızlığını her platformda ve her koşulda destekleyen tek devlet olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerimizi 'alt yönetim' olarak tanımlamak ise ancak izansızlıkla açıklanabilir. Ne Kıbrıs Türk halkı ne de onun özgür iradesiyle seçilen bizler böyle bir görüşü paylaşabiliriz. Büyük iddialarla çözüm için geldiğini söyleyip beş yılda bir arpa boyu yol alamayanların, Kıbrıs Türk halkının refahı ve tanınması için tek bir dişe dokunur icraatı olamayanların gündemi bu tür açıklamalarla meşgul etmesinin amacı bellidir."

Tatar, Kıbrıs Türk halkının özgürlük, güvenlik ve egemenliğine sahip çıktıklarını ve bu bağlamda halkın iradesinin sandığa doğru olarak yansımasını istediklerini kaydetti.

"KABUL EDİLEMEZ BİR SEÇİM OYUNU, ÇARPITMADIR"

Doğu Akdeniz'de yaşananlar ve Kıbrıs konusundaki gelişmeler ortadayken hata yapılmamasını istediklerini belirten Tatar, şu ifadeleri kullandı: "Kıbrıs Türkü'nün devletini küçümseyenler, KKTC'yi alt yönetim olarak görenler Sayın Akıncı ve türevleridir. Rum tarafının egemen eşitliğimizi yok sayan tutumuna ses çıkarmayan, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşunda elde ettiğimiz veto hakkımızın ortadan kalkmasına neden olan Sayın Mustafa Akıncı'nın kendisidir. Sayın Akıncı'nın KKTC'nin yaşaması ve yücelmesini gaye edinen Ulusal Birlik Partisinin (UBP) devletimizin alt yönetim haline indirgemesini istediğini ileri sürmesi kabul edilemez bir seçim oyunu, çarpıtmadır."

Tatar, Kıbrıs Türk halkının kendi iradesini görmezden gelenlere hak ettiği cevabı 11 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde mutlaka vereceğini ve "Artık Yeter” diyeceğini kaydetti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@