Muhammed Köse yazdı: Hayvanlar alemi ve orman kanunu

Habervakti.com Yazarı Muhammed Köse, kaleme aldığı son yazısında ''Mülteci'' tartışmasına ''hayvanlar'' üzerinden bir yorum getirerek çarpıcı bir analize imza attı. İşte Köse'nin o yazısı...

Gündem 20.08.2021 - 18:36 20.08.2021 - 18:48

Yazarımız Muhammed Köse, son günlerde yaşanan ''Mülteci'' tartışmasına kendi habitatı içerinde belirli kurallar içerisinde yaşayan ''hayvanlar'' üzerinden bir yorum getirdi.

Köse, ''insan hayatında orman kanunları geçerli değildir'' analizini bakın nasıl metaforlar üzerinden kaleme aldı.

İşte o yazı:

Hayvan sürülerinin dışarıdan yeni katılımlara dair çok sert kuralları vardır. Öyle ki, çoğu zaman katılımcı canını ortaya koymak zorunda kalır ve kaybeder.

Meşhur sürü hayvanlarından kurtlar, bu konuda çok keskin ve katıdır. Aralarına katılma cüretini gösteren yalnız kurdu genellikle öldürürler. Çok nadiren de olsa, gücü ve zekasıyla sürüye kabul edilenler de olur.

Aslanlar için de durum pek farklı değildir. Ya da sırtlanlar veya vahşi köpek sürüleri. Bu hayvanlar, fıtratlarının gereği, yeni katılıma açık değildirler.

Hayvanlar, aralarına yeni katılanların, hayat şartlarını ve katılma nedenlerini düşünmezler.

Hayvanlar, aralarına katılmak isteyen yeni üyelerin, beceri ve yeteneklerini sorgulamaz, olası faydalarını hesaplayamazlar.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Habervakti.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@