Microsoft'tan 2021 yılında tedirgin eden yenilik! Artık şifre yok...

Microsoft, 2021 yılında şifrelerin tamamen geride bırakılması ve parmak izi, yüz tanıma ve retina gibi birtakım kişisel verilerle şifre oluşturulması için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Bilim, Teknoloji 23.12.2020 - 16:13 23.12.2020 - 16:13

Microsoft uzunca bir süredir şifresiz teknolojinin destekçisi olarak öne çıkmaktaydı ve geleneksel ve güvensiz olduğunu savunduğu şifrelerin ölmesi gerektiğini ifadeediyordu. Bu amaçla geçtiğimiz yıllar içerisinde Windows Hello, Microsoft Authenticator, FIDO2 güvenlik anahtarları ve bir avuç içi damar doğrulama sistemi dahil olmak üzere pek çok farklı çözüme yatırım yaptı.

Şimdi ise firma, 2020 yılında şifrelerin ölmesi için attığı adımları vurgulayarak, 2021 yılında tüm müşterileri için şifreleri geçmişte bırakmak istediğini belirtti.

Yazılım devi, siber saldırıların neredeyse %80'inin şifreleri hedeflediğini ve her ay 250 şirket hesabından birinin bu yüzden ele geçirildiğini iddia etti. Bu yüzden de firma, insanların şifresiz çözümlere geçmesi için çaba gösterdiğini öne sürdü.

2020 yılı boyunca Microsoft çeşitli konferanslara katılarak şifresiz bir gelecek ve Zero Trust Environment vizyonunu paylaştı. Ayrıca karma ortamlarda FIDO2 güvenlik anahtarları için Azure Active Directory desteğinin ön gösterimini ve Microsoft 365 Admin Centre aracılığıyla yeni şifresiz sihirbazını tanıttı. Firma, Microsoft Intelligent Security Association (MISA – Microsoft Akıllı Güvenlik Birliği) içerisindeki çok sayıda güvenlik ortağı ile beraber çalışarak da şifresiz çözümleri öne çıkartmaya devam etti.

Microsoft 2021 yılını tüm müşterileri için "şifrelerin gereksiz olacağı yıl" yapmayı istediğinin altını çiziyor. Firma şu anda FIDO2 güvenlik anahtarlarını yönetmek için yeni API'ler ve yeni bir UX geliştiriyor ve ayrıca müşterilerinin şifresiz yönetebilecekleri bir "birleşmiş kayıt portalı" sunmayı hedefliyor.

Microsoft'un son dönemde sık sık vurguladığı bu değişiklik kullanıcıları tedirgin etti. Daha önce Facebook'un da kullanıcılarının verilerini ticari amaçla kullanıdığı dünya çapında yankı uyandırmıştı. Microsoft'un 'şifresiz döneme geçiş' vurgusu dünya genelinde milyonlarca kullanıcının yüz, parmak izi, retina, damar ve buna benzer daha birçok biyolojik verilerini arşivleyebileceği gerçeği vatandaşlarda tedirginliğe sebep oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@