Mehmet Sebbah Yiğit yazdı: "Başarmak istiyor musun? Sınavlar kabus olmasın"

Yazarlarımızdan Davranış Bilimleri Uzmanı Mehmet Sabah Yiğit yaklaşan AYT-TYT sınavları öncesi, sınava girecek öğrenciler için önemli bir yazı kaleme aldı. Yiğit "Başarmak istiyor musun? Sınavlar kabus olmasın" başlığını attığı yazısında 'kendine güven' ifadesini vurgularken, öğrencilere de tavsiyeler verdi. İşte Mehmet Sabah Yiğit'in o yazısı...

Dosya 22.06.2021 - 20:19 22.06.2021 - 20:19

Habervakti.com yazarı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Mehmet Sabah Yiğit 26 ve 27 Haziran'da gerçekleştirilecek YKS sınavları öncesi, "Başarmak istiyor musun? Sınavlar kabus olmasın" başlıklı yazısını okuyucusu ile buluşturdu.

'Kişinin kendisine güveni, zaman kontrolü' ifadelerini vurgulayan Yiğit, sınav gerginliği hakkında öğrencilere çok önemli tavsiyeler verdi.

İşte Mehmet Sabah Yiğit'in "Başarmak istiyor musun? Sınavlar kabus olmasın"  başlıklı yazısı: 

ALIN TERİ...

Günün birinde evlilik çağına gelmiş bir delikanlı herkes gibi onunda evlilik isteği vardı. Bu konuyu ailesine açmak istediğinde babası delikanlıya şöyle bir konuşma yaptı:

“Oğlum elbette ki sende evlenebilirsin. Eğer bana kendi alın terinle çalışıp kazandığın bir altın getirirse, seni hemen evlendireceğim.”

Delikanlı çocuk babasının bu sözleri karşısında gülümsedi. Ne kadar kolay bir şey söyledi babam diye düşündü. Delikanlı ertesi gün babasının bu sözünü yerine getirdi ve babasına o altını getirdi. Babası oğlundan aldığı bu altını hiç düşünmeden nehre fırlattı. Delikanlı şaşkın bir şekilde babasına uzunca bir süre baktıktan sonra babasına dönerek sordu:

“Babacığım artık evlenebilirim değil mi? “

Babası başını salladı:

“Hayır oğlum. Ben sana kendi alın terin ve emeğinle o altını getirmeni söyledim ama sen kendi alın terinle getirmedin bana o altını dedi.”

Delikanlı ertesi gün annesinden bir altını borç alarak babasına tekrar götürdü. Babası altını görünce tekrar nehre fırlattı. Delikanlı çok şaşırdı ve şunu söyledi:

“Bunu neden yapıyorsun baba hala anlamış değilim ama sana bir altın getirdim ve evlenebilirim artık.”

Babası oğluna yine izin vermedi ve oğluna:

“Bu altını sen alın terinle kazanmadın oğlum dedi.”

Delikanlı babasının yanından ayrılarak uzun uzun düşündü...

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Habervakti.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@