Mehmet Rauf kimdir? İşte eserleri ve hayatı...

Mehmet Rauf Türk edebiyatına ilk psikolojik romanı kazandıran yazarımızdır. Servet-i Fünun döneminin önde gelen isimleri arasında yer alır. İşte Mehmet Rauf'un hayatı...

Edebiyat 29.07.2021 - 21:16 29.07.2021 - 21:21

Mehmet Rauf kimdir?

12 Ağustos 1875'te İstanbul'da doğdu. 23 Aralık 1931'de yine İstanbul'da yaşamını yitirdi. Türk edebiyatında psikolojik roman türünün ilk örneklerinden olan "Eylül" isimli romanıyla tanınır. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Balat'taki mahalle mektebiyle, Soğukçeşme Askeri Rüşdiyesi'nde yaptı. Bahriye mektebini bitirdi, deniz subayı oldu. 1894'te staj için Girit'e, 1895'te Kiel kanalının açılış töreni için Almanya'ya gönderildi. Trabya'da elçilik gemilerinin irtibat subaylığına atandı. Üç kez evlendi. 1908'den sonra bahriyeden ayrılarak sadece yazarlık yaptı. 1908-1909 arasında "Mehasin", 1923-1924 arasında "Süs" adlarında iki kadın dergisi yayınladı. Bir süre ticaretle uğraştı. Yaşamının son yıllarını yoksulluk içinde geçirdi.

Mehmet Rauf'un Edebî Kişiliği

İlk öyküsünü 16 yaşında yazdı. "Düşüş" isimli bu öykü Halit Ziya Uşaklıgil'in İzmir'de çıkardığı "Hizmet" gazetesinde yayınlandı. Mektep ve Servet-i Fünun dergilerindeki yazılarıyla tanındı.

Halit Ziya Uşaklıgii'den sonra Servet-i Fünûn romanının ikinci önemli ismi olarak edebiyat tarihimizde yer almaktadır.

Yazı hayatının çeşitli dönemlerinde Rauf Vicdani, Besim Rauf, Cemil, Jüpon, Ali Necdet, Mehmet Nazif gibi müstear isimler kullanmıştır.

Macera romanlarına özenerek Denaet yahut Gaskonya Korsanları adlı uzun bir hikaye kaleme almıştır. Bu eser yayımlanmamıştır.

Mehmet Rauf'un Türk edebiyatında kendine üstâd olarak kabul ettiği isim, Halit Ziya Uşaklıgil'dir.

Asıl ününü Servet-i Fünun'da tefrika edilen "Eylül" adlı romanıyla yaptı. 1946'da basılan bu roman, Türk edebiyatındaki ilk psikolojik romandır. Konusu karı-koca-aşık üçlü ilişkisi olan bu romanda, sade ve akıcı bir dille ruhsal çözümlemelere yer verdi. Bu başarıyı diğer eserlerinde yineleyemedi.

Mehmet Rauf'un Eserleri nelerdir?

Romanlar

Garam-ı Şebab
Ferda-yı Garam
Eylül
Serab
Genç Kız Kalbi
Menekşe
Karanfil ve Yasemin
Böğürtlen
Son Yıldız
Define
Kan Damlası
Halas

Öyküler

Âşıkâne
İhtizar
Son Emel
Hanımlar Arasında
Bir Aşkın Tarihi
Kadın İsterse
Üç Hikâye
Eski Aşk Geceleri
Aşk Kadını
Pervaneler Gibi
Gözlerin Aşkı

Mensur Şiir

Siyah İnciler

Tiyatrolar

Pençe
Cidal
Sansar

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@