Libya'da kalıcı ateşkes imzalandı!

Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya temsilcisi Stephanie Turco Williams, Cenevre'de yapılan görüşmeler sonunda tarafların Libya'da kalıcı ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Anlaşma kapsamında Libya'da bulunan paralı askerler 3 ay içinde ülkeyi terk edecek.

Gündem 23.10.2020 - 13:57 23.10.2020 - 13:57

Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda Cenevre'de 5 gündür devam eden Libya görüşmelerinde kritik bir gelişme yaşandı.

BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Hafter cephesi arasında kalıcı ateşkes sağlandı.

Cenevre'de yürütülen görüşmeden bir kare

BM Libya temsilcisi Stephanie Turco Williams yapığı açıklamada, "Libya'daki taraflar ülke genelinde kalıcı bir ateşkes anlaşmasına vardılar. Bu tarihi başarı, Libya'da barış ve istikrar için önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

"TÜM PARALI ASKERLERİN 3 İÇİNDE ÜLKEYİ TERK ETMESİ KARARLAŞTIRILDI"

BM Elçisi, imzalanan anlaşma kapsamında ateşkesin hemen devreye gireceğini söyleyerek, "Libyalı taraflar, anlaşmanın BMGK'ya sunulmasını da talep etti" dedi. Anlaşmanın detaylarını açıklayan Williams, tüm paralı askerlerin 3 ay içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğinin belirtildiğini kaydetti.

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK

5+5 formatında yapılan toplantıda, Libya askeri kurumlarının birleşmesini tartışmak üzere bu Komite'nin toplantılarına devam edeceğini belirtti.

DÜNYAYA ÇAĞRI

BM Libya Elçisi Williams, açıklamalarının sonunda uluslararası topluma seslenerek, bu anlaşmaya destek vermeye çağırdı.

Öte yandan BM, Trablus ile Bingazi arasında ilk sivil uçuşun da bugün itibariyle gerçekleştiğini açıkladı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@