Koronavirüs tedavisinde yeni gelişme! Aşıdan daha etkili...

Hollandalı bilim insanları, Kovid-19'u yenen kadınların anne sütünde hastalığı tamamen engelleyebilecek güçte antikor bulunduğunu açıkladı. Söz konusu araştırma, pandemiye karşı anne sütünün aşıdan daha etkili olabileceğini ortaya koyuyor. Bu kapsamda, anne sütü içeren aromalı buz küplerinin ikinci bir salgın esnasında bağışıklık oluşturması için risk grubunda yer alan kişilerde kullanılması önerildi.

Gündem 24.08.2020 - 16:00 24.08.2020 - 16:00 Bülent Deniz

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yer alan Academic Medical Center ve Emma Çocuk Hastanesi işbirliğinde Nisan ayından beri devam eden çalışmada yeni tip koronavirüsle enfekte olan 30 annenin sütünde hastalığı önlemeye yetecek düzeyde antikor bulundu. Uzmanlar, bu nedenle anne sütünün ikinci bir dalga durumunda en savunmasız insanları korumak için kullanılabileceğini açıkladı.

KATI OLARAK TÜKETMEK VİRÜSÜN VÜCUTTA YAYILMASINI ENGELLİYOR

Bununla birlikte araştırmacılar, anne sütüyle bağışıklığı sağlamanın en iyi yolunun onu içmek değil, bir buz küpü aracılığıyla emmek olduğunu söyledi. Buna göre, anne sütünü katı olarak emmek, antikorların ağız ve solunum yollarının mukoza zarlarına tutunma şansını yükselterek koronavirüsün vücuda yayılmasını engelliyor.

BİNLERCE KADIN ARAŞTIRMANIN İLERLEMESİ İÇİN SÜTÜNÜ BAĞIŞLADI

Hollandalı ekip, yetişkinler için anne sütü kullanmanın bazı kültürlerde tuhaf kabul edilebileceğini, ancak ölümcül enfeksiyonu engelleyebilecekse kşmsenin önyargılı olmaması gerektiğini açıkladı. Çalışmanın ardından binlerce kadın, daha fazla araştırma için 100 ml anne sütü bağışladı.

ANNE SÜTÜNDE ANTİKOR BULUNUYOR

Amsterdam UMC'nin anne sütü bankasından Dr. Britt Van Keulen, "Anne sütünün yeni doğan çocukları solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruduğunu biliyoruz. Çünkü anne sütünde antikor bulunuyor. Böylelikle anne emzirirken kendi antikorlarını çocuğuna aktarıyor" dedi.

ANTİKOR NEDİR?

Antikorlar, Kovid-19 gibi yabancı bir maddenin varlığına yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilen proteinlere deniliyor. Antikorlar, istilacı patojenlere tutunmak ve onları öldürmek için T hücreleri gibi diğer bağışıklık hücrelerini harekete geçiriyor.

TÜM KADINLARIN SÜTÜNDE KOVİD-19'U DURDURACAK GÜÇTE ANTİKOR BULUNDU

Araştırmacılar, çalışma kapsamında Kovid-19'dan daha önce iyileşmiş 30 kadının sütünü inceledi. Laboratuvar deneylerinde tüm kadınların anne sütünde koronavirüsün yayılmasını durduracak kadar güçlü ve yeterli miktarda antikor bulundu.

Anne sütündeki antikorlar pastörizasyonla yok edilemiyor (Sütteki patojenleri başkaları tarafından içilmeden önce öldürmek için yapılan ısıtma işlemi). Bu durum ise anne sütünün ısıtılıp daha sonra dondurularak saklansa dahi içindeki antikorları yitirmeden başkalarına ulaşabileceği anlamına geliyor.

EN ETKİLİ YOLU BUZ KÜPÜ OLARAK TÜKETMEK

Dr Van Keulen, antikorların vücut organlarını çevreleyen ve vücudun içini virüsler gibi patojenlerden koruyan kalın bir sıvı salgılayan bir hücre tabakası olan mukoza zarlarıyla temas halinde olması gerektiğini söyledi. Bu nedenle, buz küpü anne sütünden verim almanın en etkilini yolunu oluşturuyor.

Van Keulen, "Sütü İçtiğiniz zaman hızla kaybolur. Bizim fikrimiz onu buz küpleri şeklinde vermektir, bu yüzden ağızda geçirdiği vakit  biraz daha uzun sürer ve mukoza zarlarıyla daha uzun süre temas eder" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, dünya genelinde yeni tip koronavirüs nedeniyle vaka sayısı 23 milyonu geçerken, virüs kaynaklı ölümlerin sayısı 813 bine yaklaştı.

KAYNAK: NTV

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@