'Keloğlan Ak Ülke' masal kitabında skandal ifadeler!

'Keloğlan Ak Ülkede' isimli masal kitabında yer alan ifadeler büyük tepki çekti. Kitapta Hızır adında bir karakterin kız çocuğuna tecavüz etmesi ve çocuğun hamile kalması gibi ifadelere yer verildi. Duran Yılmaz'ın yazdığı kitaptaki ifadeleri tepki çekti.

Dosya 18.10.2018 - 17:58 18.10.2018 - 17:58

Çocuk kitabı olarak yazılan 'Keloğlan Ak Ülkede' kitabında Hızır adında bir karakterin masal kahramanı kıza cinsel istismarda bulunması ve kızın hamile kalması konusunun işlenmesi, masal ve hikaye kitaplarında ki ahlaksız örneklerden biri olarak ortaya çıktı! Kitap da ''Hızır as'' a atıf yapılması ve ahlaksızlığı yapan kişinin adının da HIZIR olarak kullanılması dikkatlerden kaçmazken bu kötülüklerin ise AK ÜLKEDE yaşanması Ak Parti dönemine vurgu mu yapılıyor sorusunu akla getirdi.

İŞTE KİTAPTAN AKILLARA ZARAR İFADELERİN YER ALDIĞI BÖLÜMLER:

"Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: "Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın," diyerek birden yok oldu." bölümü kan dondurdu. Küçük çocukların psikolojik olarak etkileneceği metinlerde "Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak" kelimelerine yer verilmesi pes artık dedirtti.

"Ağabeyi ava gittikten sonra bacısı bulaşıkları yıkadı. Bulaşık suyunu bir yarığı döktü. Masal bu ya, Hızır; o pis surattı, ak sakallı, kocaman kafasıyla bulaşık suyunun döküldüğü yerden çıkmasın mı! Kız, karşısında bu pis suratlı adamı birden görünce bayıldı! Siz, ölen birisi dirildi mi sandınızşimdi? O durmadan dirilen şey, kötülüktür. İyilik, iyi insanlar tarafından yaratılır.
Neyse dönelim Hızır'a. Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: "Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın," diyerek birden yok oldu.
Kız ağabeyine olanları söylese çok iyiydi ya korkusundan söyleyemedi. Hızır da her gün gelerek "Seni ağabeyine söylerim." diye korkutup onun koynuna giriyordu. Kız, memnun değildi, fakat yapabileceği bir şey de yoktu. Bir gün Hızır dedi ki: 
"Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak. O doğunca ağabeyinin avdan döndüğü yola bırakacaksın. Avdan gelirken çocuğu bulacak, kucaklayıp getirecek. "Bacım; al bu çocuğu, bir ninni söyle, ak sütün aksın; emdir, büyütelim. İkiyken üç olalım, diyecek. İşte o zaman sen 'Götürrrr! İstemem' diyeceksin"DURAN YILMAZ KİMDİR?

1942'de Antalya'da doğdu. 1995'te Almanya'da vefatg etti.

Hikâyeci.Öğrenimini çeşitli işlerde çalışırken sürdürdü. Uzun süre Antalya’nın köylerinde öğretmenlik yaptı. Çiftçilikle de uğraştı. Almanya’da öğretmen olarak çalıştı ve orada öldü. İlk öyküsü 1972’de Yeni Dergi’de yayımlandı. Hikâyelerini Yeni Dergi, Yeni Adımlar, Yeni Toplum, Sanat Emeği, Türkiye Yazıları, Yarına Doğru ve Öykü dergilerinde yayımladı. Yurt Yeri adlı öyküsüyle Yeni Adımlar Dergisi Hikâye Yarışmasında övgüye değer bulundu. Kışlak adlı öyküsüyle Yeni Adımlar Dergisi Hikâye Yarışmasında birincilik, Başaklar Olgunlaşırken ile 1975 Antalya Sanat  Festivali Yarışma­sında mansiyon aldı.

Habervakti

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@