Kavuncu ailesi kimdir? Enver Altaylı - Kavuncu ailesi ilişkisi nereye dayanıyor?

Türk siyasetinde aktif bir rol alan Kavuncu ailesi kimdir? İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun Ümit Özdağ tarafından FETÖ'cü ilan edilmesinin ardından tekrar gündeme gelen Kavuncu ailesinin FETÖ'den tutuklanan eski istihbaratçı Enver Altaylı ile olan ilişkileri nelerdir?

Dosya 21.10.2020 - 15:53 21.10.2020 - 15:53

Enver Altaylı'nın FETÖ bağlantısı

Enver Altaylı hakkında FETÖ ile irtibatlı “casusluk ve örgüt yöneticiliği” iddiasıyla dava açıldı. Altaylı’nın, 2008’de Fethullahçı Terör Örgütü lideri Fethullah Gülen’e “Muhterem Efendim” diyerek yazdığı mektuplar da bilgisayarında ortaya çıktı. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Ergenekon soruşturmasında tutukluyken cezaevinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren eski MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu’nu hedef alan Altaylı, “Yeni Genelkurmay Başkanı’nın zat-ı âlinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir. Yeni görevine başlar başlamaz bazı generallerin yakın takip ve dinlemeye alınmaları konusunda verdiği talimat son derece üzücüdür. Bu yedi generalin izlemeye alınmalarının gerekçesi zat-ı âlilerinize taraftar oldukları iddiasıdır” sözleriyle Başbuğ’u, Gülen’e şikâyet etmişti. Mektubun ardından Başbuğ, 6 Ocak 2012 tarihinde, Kozinoğlu ise 10 Mart 2011 tarihinde tutuklandı.

Peki ya kim bu Enver Altaylı?

1944'te Adana Ceyhan'da doğdu. 1963 yılında Ankara Kara Harp Okulu’na girdi. Aynı yıl Albay Talat Aydemir’in yaptığı darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle 1459 Harp Okulu öğrencisi ile birlikte ihraç edildi; 1968’de MİT’e girdi. 1977 yılında MHP’nin yayın organı “Her Gün” gazetesinde yönetici oldu. MHP’nin Almanya genel müfettişliğini yaptı. 12 Eylül sonrası başlayan MHP davasının sanıkları arasındaydı. Afganistan’da Raşit Dostum’a yollanan yardımlar ve Özbekistan’da gerçekleştirilen darbe girişimlerinde de adı geçti.

MİT'çi Barıner'ı ABD'ye kaçırmaya çalışmaktan tutuklandı

Altaylı ve damadı Metin Can Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ’den ihraç edilen eski MİT mensubu Mehmet Barıner’i yurtdışına kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla Ağustos 2017’de tutuklandı. Barıner, ihraç edilmeden önce MİT’te, İran masasında görev yapıyordu. İddiaya göre Barıner, ABD’ye kaçırılarak Rıza Sarraf davasında “tanık” yapılacaktı. Olaya ilişkin soruşturmasını tamamlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Altaylı, damadı MİT görevlisi Yılmaz ve MİT’çi Barıner ile yurtdışına kaçış planına yardımcı olduğu iddiasıyla Seda C. isimli bir kadın hakkında iddianame hazırladı. İddianamede Altaylı’ya “casusluk ve örgüt yöneticiliği” suçundan 35 yıla, Yılmaz ve Barıner’e “örgüt üyeliği ve casusluk” suçundan 30 yıla, Seda C.’ye ise “örgüte yardım” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi…

KOZİNOĞLU'NU GÜLEN'E BÖYLE ANLATMIŞ

Altaylı, Gülen’e yazdığı bir başka mektubunda ise Ergenekon soruşturmasında tutuklandıktan sonra cezaevinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren eski MİT yöneticisi Kozinoğlu’nun, Özbekistan’da örgüt okullarının kapatılmasını sağladığını belirterek “Özbekistan’da Şenkal Atasagun’un Özbekistan görevlisi olarak çalışan Kaşif Kozinoğlu, terfi ettirilmiş ve merkezi Taşkent’te bulunan, Orta Asya istihbaratını koordine etmekle görevli büronun başına getirilmiştir. Okulların kapatılma sürecinde en büyük ihanet payı adı geçen bu şahsa aittir” dedi. Aynı dönemde MİT’in de FETÖ bağlantılı 20 çalışanını izlemeye aldığını “Zat-ı alilerinizin taraftarı oldukları iddia ve gerekçesi ile 20 MİT görevlisi son derece sıkı bir takibe alınmışlardır” sözleriyle Gülen’e aktaran Altaylı, “Başbakan, müsteşar nezdinde teşebbüste bulunarak, Kaşif Kozinoğlu’nun etkisiz hale getirilmesini ve bu 20 görevli hakkındaki izlemenin durdurulmasını temin edebilir. Ancak Başbakan’ın böyle bir inisiyatif kullanacağı kanaatinde değilim” ifadesini kullandı. Altaylı, Kozinoğlu’nun MİT Müsteşarı olmaya çalıştığını iddia ettiği başka bir mektubunda da “Eğer böyle bir şey olursa, Allah memleketi, devleti, Fethullah Hoca Efendi’yi, cemaatin önde gelenlerini korusun. Bu bir felaket olur” diye yazdı. Zaman Gazetesi’ne verdiği röportajlardan birinde, “Orta Asya'da Türk jeopolitiğinin içini dolduracak insan Fethullah Gülen Hocaefendi'dir… İslam'ın ilk döneminde Sevgili Peygamberimiz'in tasvir, tasavvur ve inşa ettiği yeni insan nasıl ki muazzam bir medeniyet kurdu ise, Fethullah Hocaefendi'nin tahayyül ettiği, inşasına çalıştığı yeni nesil bu jeopolitiğin içini dolduracak insandır” dedi.

ENVER ALTAYLI-RUZİ NAZAR BAĞLANTISI

Bir Özbek Türk'ü olan ve gençlik yıllarında SSCB saflarında Nazi'lere karşı savaşan ve esir düştükten sonra Nazilerle beraber Kızılordu'ya karşı savaşan Ruzi Nazar daha sonra uzun yıllar ABD'nin istihbarat merkezi CIA'da çalıştı... Enver Altaylı'nın hayatına yön veren isim olarak bilinen Ruzi Nazar, 2015 yılında hayatını kaybettiğinde yanında Altaylı vardı. 1954 senesinde de resmen CIA görevlisi oldu... Ruzi Nazar 1959-1971 yılları arasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde çalıştı. 1955 senesinde de Altemur Kılıç onu ABD’de kurs alan Yarbay Alparslan Türkeş ile tanıştırdı. Türkiye’nin komünizm ile mücadelesinden sorumlu Paul Henze'nin yardımcılığını yaptı. Ruzi Nazar, Enver Altaylı'ya “manevi oğlum” derdi. Altaylı, ilişkisini, yazdığı “Ruzi Nazar” kitabında açık açık anlatmıştı.

KAVUNCU AİLESİ - ENVER ALTAYLI İLİŞKİSİ

Abdurrahman Kavuncu: 1938'de Özbekistan'dan Türkiye'ye göçen ailenin en büyüğü. En yakın arkadaşı CIA ajanı Özbek kökenli Ruzi Nazar.

Burhan Kavuncu: Enver Altaylı'nın dayısının oğlu. Ülkücü Gençler Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Türkeş'e isyan bayrağını açan ilk isimlerdendi. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra milliyetçilik yerine ümmetçiliği savunmaya başladı. “Yeryüzü” adlı dergiyi çıkardı.

Mualla Kavuncu: Burhan Kavuncu’nun kızkardeşi Mualla, FETÖ'den hapse düşen ve kısa bir süre önce tahliye olan Mümtaz’er Türköne'yle evliydi. Türköne’nin Ülkü Ocakları genel başkan yardımcılığından FETÖ'nün Zaman gazetesine sürüklenen ilginç bir yelpazesi vardı... Ümit Özdağ yazdığı “Kendi Ülkesinde Kuşatılan Ordu Türk Silahlı Kuvvetleri” kitabında FETÖ’nün Türk Ordusu’na yönelik kumpaslarının stratejisini Türköne’nin çizdiğini öne sürmüştü.

Orhan Kavuncu: Abdurrahman Kavuncu’nun oğlu ve Enver Altaylı’nın kardeşi Fazilet Kavuncu'yla evli. BBP’de bir dönem Muhsin Yazıcıoğlu ile çalıştı. Türkistan’da kurulan Kazak-Türk Üniversitesi ilk Türk Rektörü’ydü. 

İsmail Kavuncu: Selahattin Kavuncu'nun oğlu İsmail Kavuncu da Darendeli bir ailenin kızıyla evliydi. İsmail Kavuncu'nun hanımının ağabeyi Muammer Çalışkan, FETÖ davasında Adana'da Fethullah Gülen ile  aynı davada 2015'den beri yargılanıyor ve 15 Temmuz günü yandaş hakimlerce serbest bırakılmıştı. Ancak 2 gün önce yeniden tutuklandı. Turkuaz Şirketler Grubu’nu kurdu. 2009 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti’den Eyüp Belediye Başkanı seçildi. Eyüp Belediyesi'nin 2010 yılında deniz aşırı misafirleri ağırladığını da... Kimler mi? Gülen'e bağlı derneklerin oluşturduğu çatı örgüt MAFTAA.

Buğra Kavuncu: Babası Orhan Kavuncu, İsmail Kavuncu amcası. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünden mezun oldu. Bir yıl sonra Kazakistan’a gitti. Dünyaca ünlü kimya firması BASF’a genel müdür oldu. İş yaşamını bir süre sonra terk edip İYİ Parti'de siyaset yapmaya karar verdi. Partinin vitrininde yer almakla birlikte en çok tartışılan ismi oldu.

İYİ PARTİLİ ÜMİT ÖZDAĞ'IN AÇIKLAMALARI FİTİLİ ATEŞLEMİŞTİ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, katıldığı bir televizyon programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Özdağ, CNN TÜRK ekranında Ahmet Hakan’a, Altaylı’nın İYİ Parti kurulmadan önce “parti kurmak yerine sokağa dökülün” dediğini anlattı. Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de Buğra Kavuncu iddiasından haberdar olduğunu ekleyerek, "Sayın Genel Başkan'a ben bu uyarıyı yaptığım zaman iki devlet görevlisiyle konuştuğunu ve bu devlet görevlilerinin Buğra ile ilgili kendilerinde bir kayıt olmadığını söylemişler. Buğra Kavuncu, bağlantılarını açıklayan ve kendisine FETÖ'cü diyen bir gazeteciye önce dava açtı, sonrasında ise ‘uzlaşalım’ diyerek sürecin mahkemeye yansımasını istemedi” iddiasında bulundu.

BUĞRA KAVUNCU KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU

Buğra Kavuncu bu iddia karşısında Ümit Özdağ’ı mahkemeye vereceğini söyledi ve ''Büyük bir üzüntüyle ve öfkeyle dinledim. Hukuk katliamı yapıldı orada. Kongre sürecinden sonra tartışılan konularla ilgili olarak benim özellikle sosyal medya ya da başka bir yerde herhangi bir beyanatım olmadı. Davaya, partiye zarar verecek bir tartışmayı hiçbir zaman sağlıklı bulmadım. Ben yarın cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım. Bana bu iftiralarda bulunan kişiyle ilgili... İstanbul kongresinde kendisinde taraf oldu, madem 3 yıldır böyle bir endişesi vardı, biz bütün haklarımızı hukuk önünde çözdük. Bu ülkede adalete hukuka güvenmekten başka çaremiz yok." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@