Kariye Camii'nin açılışından vaz mı geçiliyor? Kariye Camii'nde ne oluyor?

Kariye Camii'nde neler oluyor? Önce halılar toplatıldı ardından Diyanet İşleri Başkanlığı yeniden ibadete hazırlanan Kariye Camii için açılışını erteledi.

Gündem 29.10.2020 - 19:30 29.10.2020 - 19:30

Ayasofya ile aynı kaderi paylaşan Fatih’teki Kariye Camii ibadete açılmak için gün sayıyordu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılacağı müjdesini vermişti. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan son dakika habere göre Kariye Camii’nin ibadete açılması ertelendi. 30 Ekim’de (yarın) kılınacak Cuma namazı ile birlikte yeniden ibadete açılacak olan Kariye Camii hakkında çıkan yeni iddialar; ‘Kariye Camiinin ibadete açılmasından vaz mı geçildi?’ sorularına neden oluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şu ifadelerle erteleme kararını duyurdu: " İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii'nin ibadete açılması, hazırlıkların tekemmül sürecinin devam etmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir."

UNESCO TEMSİLCİLERİ KARİYE CAMİİNDE

Milli Gazete'ye konuşan haber kaynakları Kariye Camii ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Haber kaynağımızın verdiği bilgiye göre; Kariye Camii’ne bugün UNESCO yetkililerinden bir grup temsilci geldi. Temsilci grup Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılması durumunda UNESCO dünya mirası listesinden çıkarılacağını söyledi.

HALILAR TOPLATILDI

Haber kaynağımız bu iddianın üzerine önemli bir bilgi daha paylaştı. İddialara göre yarın kılınacak olan Cuma namazı öncesinde Kariye Camii’nde hazırlıklar yapılıyordu. Hazırlıklar çerçevesinde cami zeminine serilen halılar UNESCO temsilcilerinin camiden ayrılmasının hemen ardından toplanmaya başlandı. İddialar henüz tazeliğini korurken, özgürlüğüne kavuşmayı bekleyen Kariye Camii’nin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

Öte yandan Kariye Camii içinde bulunduğu mozaikler sebebiyle İstanbul’un Dünya Mirası listesi içinde yer alıyor. Yeniden ibadet için hazırlanan Kariye Camii’ndeki mozaikler geçtiğimiz günlerde kapatılmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@