Karamollaoğlu, Tufeyli'nin açıklamalarını duymadı mı?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, Türkiye’deki bazı basın kuruluşlarının İran’ı sanki Ermenistan’a destek veriyor gibi lanse ettiğini söyledi. Bu açıklamaların ardından Karamollaoğlu'na Lübnanlı Şii alim Şeyh Subhi Tufeyli'nin sözleri hatırlatıldı.

Dosya 22.10.2020 - 13:28 22.10.2020 - 13:28

Ermenistan işgaline karşı mücadele eden Azerbaycan üzerinden başlayan tartışmalar sonucunda Hizbullah'ın ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, İran'ı Ermanistan'a destek vermekle suçlamıştı. Bu gelişmenin ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bazı basın kuruluşlarını İran karşıtlığı yapmakla suçlamıştı.

KARAMOLLAOĞLU: İRAN'IN ERMENİSTAN'A DESTEK VERMESİ MANTIKLI DEĞİL

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında “Türkiye’de bazı basın kuruluşları, bazı İslam ülkelerini Ermenistan’ın karşısında değilmiş gibi yansıtıyor. Bunların başında da İran geliyor. Kaç kere açıklama yapılmasına rağmen İran’ı sanki Ermenistan’a destek veriyormuş gibi takdim etmek istiyorlar. Yani bir defa mantık ters. İran’ın vatandaşları arasında 30 milyona yakın Azeri var. Böyle bir durumda İran’ın gidip de Ermenistan’a destek vermesi mantıklı değil. Kendileri de bunu açık gündeme getirdiler. Bunu da üzüntüyle karşılıyorum.” ifadelerini kullandı.

TUFEYLİ, İRAN'I ERMANİSTAN'A DESTEK VERMEKLE SUÇLAMIŞTI

Karamollaoğlu'nun bu açıklamasının ardından kendisine Lübnanlı Şii alim Şeyh Subhi Tufeyli'nin, ''İran medyasının ve İran halkının Ermenilere nasıl destek verdiğine şahit oldum: İran devleti ve İran medyası, Ermenilerle birlikte!.. Şaşırdım çünkü Ermenilere düşman gözüyle bakmalarını bekliyordum. "Biz İslam devletiyiz" diyorsunuz. Yani yeriniz mazlumun yanı olmalı değil mi? Bu yüzden zalimin ve düşmanın yanında durmanızı anlayamıyorum. Asırlardır "Azerbaycan İran'ın bir parçasıdır" diyorsunuz. "Azeriler, İran'ın bir parçasıdır ve gerçek Azeriler İran'da yaşıyorlar." diyorsunuz. Dolayısıyla sizin durmanız gereken yer, sizin de bir parçanız olan mazlum Azerilerin yanıydı. Bunlar da mazlum, Şii Müslümanlardır. Gerçekten artık anlamakta güçlük çekiyorum. Allah (CC) diyor ki: İyilik ve takva konusunda yardımlaşın! Bu şekilde mi yardımlaşıyorsunuz? İran Dışişleri Bakanı'na "Bana Bakü meselesini anlat" dedim. Lafı uzatmadan kitabın ortasından konuşmak gerekirse şunları söyledi bana İran Dışişleri Bakanı: "Ermenistan Türkiye sınırında. Biz Türkiye'nin Türk devletleriyle bağını engellemek istiyoruz. Türkmenistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi. Türkiye'nin önünde bir koridor, bir engel olması için Ermenilerle beraberiz." Kendi kendime dedim: Keşke buna (İran Dışişleri Bakanı) hiçbir soru sormasaydım. Keşke bunları hiç duymasaydım. Bu devletler zorlukları aşmak istiyor. İki Müslüman ülke Türkiye ve İran tek güç olup yardımlaşacağınıza sen gidip Müslüman'a zulmeden Ermenistan'a destek veriyorsun.'' sözleri hatırlatıldı.

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@