Joe Biden ile Vladimir Putin görüşmesi için seçilen mekan dikkat çekti! İşte detaylar...

Joe Biden ile Vladimir Putin görüşmesi İsviçre'nin Cenevre kentinden geçen Cenevre Gölü'ne bakan 18. yüzyıldan kalma bir villada gerçekleştirilecek.

Dünya 16.06.2021 - 15:05 16.06.2021 - 15:05

İki lideri yüz yüze getirecek ilk görüşmenin 5 saat kadar sürebileceği belirtildi. İkilinin silah kontrolü, siber saldırılar ve seçim müdahalesi üzerine konuşması bekleniyor.

Görüşmede hiçbir yemek servisi yapılmayacak ve iki lider de ayrı basın toplantıları düzenleyecek. Reuters, bunun iki ülke arasındaki güvensizliğe işaret ettiğini ifade etti.

Dün Biden'ın görüşme için Cenevre'ye uçtuğu sırada gazetecilere açıklamalarda bulunan bir ABD yetkilisi, "Ekmek kırılmayacak" dedi.

Görüşme TSİ 14.00'da başlayacak. Villaya önce Putin, ardından da Biden gelecek. İkili İsviçre Cumhurbaşkanı Guy Parmelin ile görüştükten sonra Çince, Fransızca, Farsça ve Türkçe çok eski kitapların bulunduğu kütüphane odasında görüşmelerini yapacak.

İkili görüşme sırasında salonda Biden ve Putin ile birlikte ikilinin diplomasi danışmanları ve dışişleri bakanları bulunacak. Daha sonra heyetler arası görüşmelere geçilecek.

Görüşmenin yapılacağı yer

AMERİKAN BASINI ÇÖZÜM BEKLEMİYOR

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın görüşmeye hazırlanırken, Amerikan basınında bu zirvenin bir çözüm üretmeyeceği görüşleri öne çıkıyor.

Biden'ın 20 Ocak'ta göreve gelmesinden kısa süre sonra Putin'i "katil" olarak nitelendirmesinin ardından gerilen ülke ilişkileri yarın İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenecek zirvede masaya yatırılacak.

Amerikan basınında yayımlanan haberler ve makalelerde ise söz konusu zirvenin herhangi bir çözüm üretmeyeceği, iki ülke arasındaki sorunların göründüğünden daha büyük olduğu yazılıyor.

Washington Post gazetesinde yayımlanan bir haberde, Biden'ın bu zirvede Putin'i siber saldırılar, insan hakları ve seçimlere müdahale gibi birçok konuda zorlayacağı ancak Putin'in bu suçlamaları kabul etmeyeceği, böylece de zirvenin çıkmaza gireceği analizine yer verildi.

Biden yönetiminin Rusya ile "istikrarlı bir ilişki" talebinin hatırlatıldığı haberde, Putin'in var olan sorunları kabul etmeyerek sorunları çözümsüz bırakacağı kaydedildi.

'BİDEN VE PUTİN'İN SORUNLARI, BİDEN VE PUTİN'DEN BÜYÜK'

New York Times'ta "Serge Schmemann" imzasıyla, "Biden ve Putin'in sorunları, Biden ve Putin'den büyük" başlığıyla bir makale yayımlandı.

Makalede, Rusya ile ABD arasındaki Suriye, Ukrayna, siber saldırılar gibi birçok soruna rağmen, diplomasi yolunun seçilmesinin iyiye işaret olduğu ancak zirveden bir ortak açıklama beklenmemesi gerektiği ifade edildi.

ABD'nin bir diğer önemli gazetelerinden Wall Street Journal'da zirveye ilişkin yayımlanan makalede ise ABD-Rusya ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrasından bu yana ilk kez bu kadar düşük bir seviyede olduğu vurgulandı.

Haberde, her iki liderin de güç gösterisinde bulunmak istediğinin, dolayısıyla da söz konusu zirveden bir çözüm çıkmayacağının altı çizildi.

İSVİÇRE: UMUT VERİCİ

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Guy Parmelin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Cenevre'de yarın gerçekleşecek zirvenin sadece iki ülke arasındaki ilişkiler için değil, tüm dünya için "umut verici bir işaret" olduğunu belirtti.

Brüksel'deki temaslarını tamamlayan ABD Başkanı Biden, TSİ 17.30 sularında İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Cointrin Havaalanına iniş yaptı.

Biden, Putin ile yarın Cenevre'de gerçekleştireceği tarihi zirve öncesi ilk görüşmesini İsviçre Konfederasyonu Başkanı Guy Parmelin ile yaptı.

Biden'ın konaklayacağı otelde yapılan görüşmenin ardından, ABD tarafından bir açıklama gelmezken, Parmelin, Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile basın toplantısı düzenledi.

Parmelin, Cenevre'de düzenlenecek zirvenin "yapıcı bir görüşme" olması temennisinde bulunarak, "Bu toplantı, Kovid-19 salgınından sonra umut verici bir işaret." ifadesini kullandı.

Putin-Biden zirvesinin sadece iki ülkenin yararına olmadığının altını çizen Parmelin, "zirvenin tüm dünyanın yararına" olacağını vurguladı.

Parmelin, AA muhabirinin, Biden ile yapılan görüşmede uzun zamandır Cenevre'de devam eden Suriye Anayasa Komitesi toplantıları ve Suriye sorununun ele alınıp alınmadığına ilişkin sorusuna ise "Hayır, bu konuyu görüşmedik." karşılığını verdi.

'İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI DA GÖRÜŞÜLDÜ'

İsviçre Dışişleri Bakanı Cassis ise "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" (KOEP) olarak adlandırılan İran nükleer anlaşmasının Biden ile yapılan görüşmede ele alındığını bildirdi.

Cassis, "Şu anda durum çok zor. Biliyorsunuz İran'da (cumhurbaşkanlığı) seçimler çok yakında yapılacak ve bence çok yüksek beklentiler olmamalı. Ancak, ABD yönetiminin yeni bir yol bulmaya yönelik niyeti ortada. Ama kolay olmayacak. Çünkü uzun süredir devam eden bir ihtilaf var." değerlendirmesinde bulundu.

Küresel zorlukların hep birlikte üstlenilmesi gerektiğine işaret eden Cassis, Cenevre'deki zirvenin bu yolda atılmış önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Cenevre'de ABD ile Rusya arasındaki en son zirve, Kasım 1985'te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Rusya Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında yapılmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@