İsveç'te ırkçılar Kur'an yaktı, ortalık karıştı

İsveç’te aşırı sağcı grubun Kur’an-ı Kerim’i yaktığı görüntüleri sosyal medyada yayınlamasının ardından İsveç sokakları karıştı.Yüzlerce Müslüman sokaklara döküldü.

Dünya 30.08.2020 - 12:34 30.08.2020 - 12:34 Bülent Deniz

Malmö’de bir grup aşırı sağcı dün gece saatlerinde bir Kuran alarak önce tekmeledi ve daha sonra da yaktı. Bu görüntüler sosyal medyada paylaşılınca normalde pek ciddi bir sorunla karşılaşılmayan ülke karıştı.

Aşırı sağcıların bu hamlesine tepki gösteren yüzlerce gösterici sokağa çıkarak, bu konuyla ilgili soruşturma açılmasını ve olayın peşinin bırakılmaması çağrısında bulundu.

ÜLKE KARIŞTI

Göstericiler lastik yakarak polise taş fırlatırken olaylar gece boyunca devam etti. Malmö polisi, “Bu olayı kontrol altına almaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

İsveç basını, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Malmö ziyaretinin engellenmesi sonrasında aşırı sağcıların bu eylemi gerçekleştirdiğini yazdı.

IRKÇI SİYASETÇİYE ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI

Öte yandan Kur’an-ı Kerim yakmak için polisten izin isteyen Danimarkalı aşırı sağcı Paludan’a ise iki yıl İsveç’e giriş yasağı getirildi.

SVD gazetesinin haberine göre, Malmö’ye giriş yapmaya çalışan Paludan sınırdan geri çevrildi.

İsveç Farklı Renkler Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel yaptığı açıklamada, İsveç’te aşırı sağcı sokak ressamı Dan Park ile Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın iki haftadır Malmö’de Müslümanları kışkırtmak için birçok girişimde bulunduğunu söyledi.

İKİ DEFA REDDEDİLDİ!

Irkçı siyasetçinin dün Müslümanların cuma namazı kılacağı sırada cami önünde Kur’an yakmak için polisten izin istediğini aktaran Yüksel, ”Polis buna güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. Daha sonra ırkçı siyasetçi Malmö’nün başka bir yerinde Kur’an yakmak için ikinci izni istedi, buna da izin verilmedi. İsveçli aşırı sağcı sokak ressamı Dan Park, bunu Malmö İdari Mahkemesine götürdü. Mahkeme de polisin kararını haklı buldu.” dedi.

Bunun üzerine Rasmus Paludan’ın Malmö’ye gelerek izinsiz gösteri yapma girişiminde bulunduğunu belirten Yüksel, ”Malmö sınır polisi bu provokasyonda izin vermedi. Paludan’ı sınır dışı ederken iki sene de İsveç’e girmesini yasakladı.” ifadelerini kullandı.

3 IRKÇI TUTUKLANDI!

Polisin izin vermemesine rağmen Malmö’nün Rosengård Meydanı’nda gösteri yapan ve Kur’an’ı yakan 3 ırkçı Danimarkalının tutuklandığı açıklandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@