İstanbulkart HES kodu tanımlama nasıl yapılıyor? HES kodu eşleştirme zorunlu mu? İşte tüm detaylar...

İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemleri temaslı grupta olan kişilerin diğer kişilere temas etmesini önlemek amacıyla geliştirilmişti. Bu nedenle 15 Ocak'tan itibaren HES kodu tanımlama yapmayan kişilerin İstanbulkartları geçersiz olacak. Peki, İstanbulkart HES kodu tanımlama nasıl yapılır? HES kodu nereden alınır? HES kodu eşleştirme zorunlu mu? İşte detaylar...

Gündem 28.12.2020 - 16:42 28.12.2020 - 16:42

Sağlık Bakanlığı’nın covid-19 önlemleri kapsamında toplu ulaşımda da HES kodu dönemi başlıyor. Bu kapsamda HES kodu tanımlaması yapılmayan İstanbulkart’lar 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçersin olacaklar. Toplu ulaşım kullanmaya devam etmek isteyen kişilerin tanımlamalarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

İSTANBULKART HES KODU EŞLEŞTİRME (TANIMLAMA) NASIL YAPILIR?

Temaslı kişilerin toplu ulaşımı kullanmalarını önleyebilmek amacıyla İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi yapılması gerekiyor. Bu kapsamda ilk etapta HES kodu olmayan kişilerin HES kodlarını almaları gerekiyor.

HES KODU NASIL ALINIR? HES KODUNU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HES kodu olan kişilerinse “kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” adresine girerek buraya TC kimlik numaralarını, adlarını, soyadlarını, doğum tarihlerini, mail adreslerini, kart numaralarını, telefon numaralarını ve HES kodlarını girmeleri gerekiyor.

Ardından doğrulama kodunu da girerek, altta bulunan kutucukları işaretleyerek kaydet seçeneğini kullanmaları gerekiyor.

Herhangi bir sorun ile karşılaşan kişiler yardım almak amacıyla ALO 153 Beyaz Masa’dan destek alabilecekler.

İSTANBULKARTI, HES KODU İLE TANIMLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@