İran'ın Afganistan hamlesi Azerbaycan'da gündemde!

Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırası tam bitti derken dünya gündemi, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin suikaste uğramasıyla sarsıldı. İran saldırının arkasında ABD ve İsrail olduğunu düşünüyor. Gelişmeler böyleyken İran'ın Afganistan hamlesi birkaç gündür gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Gündem 23.12.2020 - 13:25 23.12.2020 - 13:25

Son dönemde Suriye'nin doğusunda etkin halde bulunan İranlı milislere Pakistanlı Şii grup Zeynebiyyun Tugayları destek veriyor.

İran'ın bu noktada etkin olan Fatimiyyun Tugayları'nı Afganistan'a kaydırmaya çalıştığını belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Afganistan'a bir teklifte bulunarak, "Ülkenize Fatimiyyun Tugayları'nı gönderelim" dedi.

Taliban ise söz konusu teklife sert çıktı. Taliban tarafından yapılan açıklamada, 'İran bizi karşılık vermek zorunda bırakmasın' denildi.

Bu gelişmeler yaşanırken dün Afganistan ile İran arasında resmi bir temasta bulunuldu.

İki ülke arasında yapılan görüşmelerde bir bayrak detayı dikkat çekti.

Azerbaycan ile geçtiğimiz haftalarda yapılan görüşmelere bayrak krizi damga vurmuştu.

Kırışık ve özensiz bir şekilde İran bayrağının yanına konulan Azerbaycan bayrağı, tepkilere yol açmıştı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ise bayrağın önünde durarak yaşanan duruma tepki göstermişti.

Dün İran'da yapılan görüşmelerde ise Azerbaycan bayrağına gösterilen dikkat, gündeme oturdu. Görüntü, İranlı gazeteciler tarafından da çok paylaşılanlar arasına girdi. Azerbaycan basını da konuya geniş yer ayırdı.

Öte yandan son olarak Basra Körfezi'ne gönderilen İsrail denizaltısı yeni bir gerilimin fitilini ateşleyecek gibi duruyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi İSE İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin ölümünden ülkesini sorumlu tutan İran'ı "İsrail'e saldırı" konusunda uyardı. Denizaltının Kasım Süleymani'nin ölüm yıldönümünde yapılacak olası saldırıya karşı bölgeye yollandığı belirtiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@