İran'da şok gelişme! Sahte 'Starlink' sitesi kurup bitcoin ile ödeme aldılar

İran'da yaşanan dolandırıcılık olayında kimliği bilinmeyen bir veya bir grup dolandırıcı, uydudan internet hizmeti veren Starlink'e internet sitesine benzer bir site kurdular. Site, Starlink'in İran'da hizmet vermeye başladığını iddia ediyor, İranlılara yarı fiyatına internet satıyordu. Olayda kaç kişinin dolandırıldığı ise henüz bilinmiyor.

Dünya 08.07.2021 - 17:04 08.07.2021 - 17:04 Bülent Deniz

Elon Musk'ın uzay taşımacılık şirketi SpaceX'in uzun zamandır üzerinde çalıştığı uydu üzerinden internet projesi "Starlink", bu kez bir dolandırıcılık olayına alet edildi. İran'da kurdukları bir internet sitesi üzerinden Starlink aboneliği satmaya kalkan dolandırıcılar, ödemeyi de Bitcoin ile kabul ederek gizliliklerini sağlamayı amaçlıyorlardı. Ancak dikkatli tüketicilerin bu durumu fark etmesi, dolandırıcıların foyasını ortaya çıkardı.

"starlinkiran.com" alan adını alarak siteyi kuran bu internet sitesini, Starlink'in orijinal sitesine benzeten dolandırıcılar, Starlink'in uydu ekipmanı için 249 dolar, aylık abonelik ücreti için de 49 dolar istiyorlardı. Ancak bu rakamlar da doğru değildi çünkü konuyla ilgisi olan kişiler, internet kitinin fiyatının 499 dolar, abonelik ücretinin ise aylık 99 dolar olduğunu zaten biliyorlardı. Dolandırıcılar, fiyatı uygun tutarak daha fazla İranlıyı dolandırmak istemişlerdi.

İranlı tüketicileri odaklayan dolandırıcılık amaçlı internet sitesi, hala aktif durumda. Ayrıca bu site kurucularının insanları dolandırıp dolandırmadığı da bilinmiyor. Ancak sektör kaynakları, Starlink'in internete erişimin hala zor olduğu pek çok ülkede bir umut olarak görüldüğünü söylüyorlar. Bu da İranlıların, dolandırıcılara çoktan para kaptırmış olabileceklerinin açık bir göstergesi...

GZT

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@