İran tankları konuşlandı! Gözler o bölgede...

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül'de başlayan savaştan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Çatışmalar sonrası Gubadlı kent merkezinin işgalden kurtarılıp Ermenistan askerlerinin etkisiz hale getirildiği belirtilirken, Ermenistan'ın Azerbaycan’a karşı çocuk askerleri kullanarak savaş suçu işlediği ortaya çıktı.

Gündem 26.10.2020 - 11:51 26.10.2020 - 11:51

Öte yandan İran da, T-72M1 ve BHMP-2 tanklarını Dağlık Karabağ sınırına konuşlandırdı. Son dakika haberine göre ise, ABD'nin Azerbaycan ile Ermenistan'ın üzerinde anlaştığını açıkladığı insani ateşkes, yerel saatle 08.00'de yürürlüğe girdi. Ancak Azerbaycan, Ermeni güçlerinin Terter'de ateşkesi ihlal ettiğini duyurdu.

Azerbaycan ordusunun işgal altındaki Dağlık Karabağ’a havadan ve karadan başlattığı harekat 6 merkezde sürerken, bölgedeki birçok noktada şiddetli çatışmalar devam etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gubadlı kent merkezinin işgalden kurtarıldığını açıkladı. Aliyev, ayrıca Gubadlı’nın bazı köyleriyle Zengilan ve Cebrail illerinin de bazı köylerinin daha kurtarıldığını duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Ermenistan’ın Kotayk eyaletinin Tsaghkadzor kentinden Dağlık Karabağ’a gönderilen askerlerin büyük bölümünün de etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun cephenin farklı istikametlerinde Ermenistan güçlerine ait 2 tank, 2 zırhlı araç, 4 D-30 obüsü, 1 2A36 Giasint-B topu ve 7 otomobili imha ettiği belirtildi. Ermenistan ordusunu kamikaze dronlarla vuran Azerbaycan güçlerinin, birçok cephede stratejik tepeleri ele geçirdiği bildirildi.

Bütün cephe hatlarında Ermeni güçleriyle şiddetli çatışmaların devam ettiği, Ermenistan’a ait bir savaş uçağı ile bir İHA’nın düşürüldüğü duyuruldu.

Azerbaycan ordusu, Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan, savaş nedeniyle yol yapım çalışmalarına ara verilen stratejik Vardenis-Kelbecer karayoluna yaklaştı. Bu arada Azerbaycan ordusunun ilerlemesi Dağlık Karabağ’daki Ermeni aileleri endişelendirdi.

"Paşinyan, barış sürecini yok etti" Dağlık Karabağ’ın Azeri kuvvetlerin eline geçmesi ihtimaline karşı bölgeden Ermenistan’a doğru göç hareketi başladığı, yaklaşık 90 bin kişinin bölgeyi terk ettiği bildirildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@