IOS yazılım geliştirme kiti hakkında 'gözetleme ve reklam dolandırıcılığı' iddiası

Toplamda 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip 1200’den fazla uygulama tarafından kullanılan, popüler bir IOS yazılım geliştirme kitinin (SDK) mobil reklamlara tıklama dolandırıcılığı yapma ve hassas bilgileri toplama amacıyla kötü amaçlı yazılım barındırdığı söyleniyor.

Bilim, Teknoloji 30.08.2020 - 21:06 30.08.2020 - 21:06 Bülent Deniz

Bir siber güvenlik firması olan Snyk’in yayınladığı rapora göre, Mintegral  -Çinli mobil reklam teknolojisi şirketi Mobvista’ya ait bir mobil reklamcılık platformu- gizliliği ihlal edilmiş uygulamaları kullanarak URL’leri, cihaz belirleyici bilgileri, IP adresini, işletim sistemi sürümünü ve diğer hassas bilgileri uzak bir logging sunucusunda toplamasına yarayan bir SDK bileşenini içeriyor.

Kötü amaçlı IOS SDK, Snyk araştırmacıları tarafından “SourMint” olarak adlandırıldı.

Snyk’dan Alyssa Miller bir pazartesi analizinde “Zararlı yazılım, uygulama yoluyla yapılan URL-bazlı istekleri kayıt ederek kullanıcı aktivitesini gözetleyebilir” dedi. “Muhtemel olarak kişisel bilgi (PII) ya da başka hassas bilgiler içeren bu aktivite üçüncü parti bir sunucuya kayıt edilir”

Miller “Ayrıca, SDK sık sık kullanıcıların reklamlara tıklamasını raporlayarak rekabet halindeki reklam ağlarından ve -bazı durumlarda- uygulamanın geliştiricisinden/yayıncısından potansiyel kazanç çalar.” diye ekledi.

SDK’yı kullanan uygulamaların isimlerinin açıklanmamasına rağmen, kod Mintegral SDK’nin IOS sürümünde bulunmuştu (ver. 6.3.5.0). SDK’nın Android versiyonu ise etkilenmiş gözükmüyor.

Kullanıcı Reklam Tıklamalarını Çalmak

SDK uygulamanın asıl davranışını gizlemek adına birçok anti-debug koruması içerdiğini belirten Snyk, Mintegral SDK’nin sadece uygulamalardaki reklam tıklamalarına engel olmadığını ayrıca hileli bir şekilde bu bilgiyi kullanarak rakip reklam ağlarının gösterdiği bir reklamı da kendi tıklaması olarak atfettiğini gösteren kanıtlar buldu.

Uygulama içi reklamlara sahip uygulamaların, reklam aracılarının yardımıyla birden çok reklam ağından SDK’lar içerdiğini belirtmek gerekir.

Analizin buluntularına göre: “Bir attribution1 sağlayıcısı yüklemeyi doğrulanmış tıklama bildirimleriyle eşleştirmeye çalıştığında iki eşleşme buluyor. last-touch attribution modelini kullanan Mintegral tıklama bildirimine attribution verilirken diğer reklam ağına bağlı tıklama bildirimi reddediliyor ”

“Diğer bir değişle, platform reklamları göstermek için kullanılmadığı halde geliştiricilerin gelirlerini çalmasının üstüne Mintegral başka ağların reklamlarının kendine ait olduğunu iddia ederek diğer reklamcılık ağlarının kazançlarını çalıyor. “

Millar “Araştırmamızda Mintegral SDK uygulamaya entegre edildikten sonra, reklam sunmak için aktive edilmediği Mintegral’in tıklamaları engellediğini keşfettik.” dedi. “Bu durumda, rakip reklam ağı yoluyla geliştiriciye/yayıncıya gelmesi gereken reklam parası asla geliştiriciye ödenmiyor”

Reklam Tıklaması İlişkilendirmesi İçin Gerekenden Daha Fazla Veri Toplama

Daha da endişe verici bir şekilde SDK, etkilenen uygulamaların tüm iletişimini gizlice izlemeye yönelik fonksiyonlara sahip.

OS sürümü, IP adresi, şarj durumu, Mintegral SDK versiyonu, ağ tipi, model, paket adı, reklam belirteçleri(IDFA ya da Reklamcılar için Belirteçler) ve daha fazlası kayıt edilen bilgiler arasında.

“Miller, Mintegral’in hem kurcalama önleme kontrolleri hem de özel bir tescilli kodlama tekniği yoluyla yakalanan verilerin doğasını gizleme girişimleri, TikTok uygulamasını analiz eden araştırmacılar tarafından bildirilen benzer işlevselliği anımsatıyor, “dedi.

Miller “Mintegral tarafından hem anti-kurcalama kontrolleriyle hem de özel bir kodlama tekniğiyle toplanan verilerin gizlenme çabaları TikTok uygulamasını analiz eden araştırmacıların rapor ettiğine benzer bir işlevi andırır.” diye ekledi.

Kullanıcıların Mintegral SDK’yı yerleştiren bir uygulama kullanıp kullanmadıklarını bilmelerinin bir yolu olmasa da, üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamalarını gözden geçirmesi ve veri sızıntısını durdurmak için SDK’yı kaldırması zorunludur.

Apple ise, yaklaşan iOS 14 güncellemesinde, üçüncü taraf uygulamaların, hedeflenen reklamlar sunmak için açık onaylarını isteyerek kullanıcıları izlemesini zorlaştıran yeni gizlilik özellikleri sunuyor.

Güncelleme: Mintegral SDK Suçlamalarını Reddeden Açıklama Yayınlıyor

Mintegral’in temsilcisi The Hacker News’a verdiği açıklamada:

“Müşterilerimize ve ortaklarımıza bu suçlamaların doğru olmadığını temin ederiz. Bu durumu çok ciddiye alıyoruz ve bu suçlamalar ve suçlamaların nelere dayanarak yapıldığı hakkında detaylı analizler gerçekleştiriyoruz.”

“SDK’mız halka açık OS seviyesindeki Apple API’yı kullanarak verileri toplar. Biz bu bilgiyi reklam ağımız bir reklam isteğini karşılamak üzere kullanıldığında en alakalı reklamı göstermek için kullanırız. Bu bir kullanıcı için en uygun reklamı seçmek adına kullanılan bir endüstri standardı tekniktir. ”

” Apple, 24 Ağustos tarihli bir e-postada, Snyk araştırmacılarıyla raporları hakkında konuştuğunu ve Mintegral SDK’nın kullanıcılara zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt görmediklerini söyledi. Yaptıklarımız asla Apple’ın hizmet şartlarıyla çelişmez veya müşteri güvenini ihlal etmez. Bu verileri asla sahte yükleme iddiaları için kullanmayız ve bu iddiaları çok ciddiye almaktayız.”

“Bununla birlikte, Apple’ın yaklaşan iOS14 güncellemeleriyle bağlantılı olarak, zaten bu işlevselliği SDK’da kullanımdan kaldırmayı planlamıştık. Apple da dahil olmak üzere tüm paydaşlarla sürekli iletişim halindeyiz ve iOS 14 piyasaya sürüldüğünde bu işlevi kaldırmanın müşteriler ve kullanıcılar için en iyi yol olduğunu hissettik.” dedi.

Attribution1: Mobile attribution ya da attribution, bazı değişkenlere bağlı olarakreklam harcamalarını kullanıcı etkileşimi veya yüklemeleri ile bağlanması gibi iki vergi göstergesini eşleştirmenin bilimidir. Attribution kullanıcı bir mobil reklama tıkladığında neler olduğunun açıklamasını yapar.

TheHackerNews

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@