İngiliz bilim insanları: Çocuklar mutant corona virüs nedeniyle daha fazla risk altında

İngiltere’de hükümete danışmanlık veren bilim insanları çocukların mutant corona virüse, virüsün önceki varyasyonlarından daha duyarlı olduğu açıkladı.

Dünya 23.12.2020 - 07:49 23.12.2020 - 07:49

Bilim insanları İngiltere’de ortaya çıkan corona virüs mutasyonunun, çocukları daha fazla etkileyebileceğini açıkladı. Hükümete danışmanlık veren araştırmacılar, Kasım ayında okullardaki vaka sayısının öncesine kıyasla büyük bir oranda arttığını belirterek, bu duruma “B117” ya da "VUI - 202012/01” olarak bilinen yeni varyantın neden olduğunu belirtti. Bununla birlikte mutasyonun virüsün vücuda tutunduğu başak proteininde meydana gelmesi nedeniyle, çocuklardaki vaka sayısının artmış olabileceği ifade edildi.

İngiltere’de hükümete danışmanlık veren bilim insanları çocukların mutant corona virüse, virüsün önceki varyasyonlarından daha duyarlı olduğu açıkladı. Imperial College London'da bir epidemiyolog ve NERVTAG danışma grubunun bir üyesi olan Profesör Neil Ferguson, şu ana kadar pandemiden neredeyse hiç etkilenmeyen çocukların mutasyona karşı daha riskli  olduklarına dair bir 'ipucu' bulduklarını açıkladı.

Bilim insanları, çocukların İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış corona virüs varyantına yakalanma riskinin önceki türlerden daha fazla olabileceğini açıkladı. Imperial College London'da bir epidemiyolog ve hükümete bilimsel danışmanlık veren NERVTAG’ın  üyesi olan Profesör Neil Ferguson, şu ana kadar pandemiden neredeyse hiç etkilenmeyen çocukların mutasyona daha duyarlı olduklarına dair bir 'ipucu” olduğunu bulunduğunu söyledi.

YENİ VARYANT OKULLARDA VAKA SAYISININ YÜKSELMESİNİN NEDENİ

Ferguson, “B117” ya da "VUI - 202012/01” olarak bilinen yeni varyantın, Kasım ayında uygulanan karantina sırasında okullarda meydana gelen vaka yükselişinin nedeni olduğunu söyledi.

Bununla birlikte bilim insanları, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock'a göre “kontrolden çıkmış” olan yeni virüs türünün yüzde 50 ile 70 arasında daha bulaşıcı olduğunu düşündüklerini açıkladı, ancak mutant virüsün daha ölümcül olduğuna,  yetişkinlerde veya çocuklarda ciddi bir hastalığa neden olduğuna dair henüz bir kanıt bulunmuyor.

PROFESÖR FERGUSON: NEDENİNİ HENÜZ ÇÖZEMEDİK

Profesör Ferguson, çocukların daha duyarlı olduğuna dair teorinin henüz kanıtlanmadığını, ancak bunun öne çıkan bir hipotez olduğunu söyledi. Yeni varyantın neden olduğu  15 yaş altındaki  vaka sayısının virüsün diğer versiyonlarının neden olduğu vakalardan istatistiksel olarak önemli ölçüde daha yüksek olduğunu belirten Ferguson, “Yeni varyasyonun çocuklara bulaşma eğiliminin daha fazla olduğuna dair önemli kanıtlar var. Bu durum vakaların arasındaki farklılıkları açıklayabilir, ancak şu anda nedenini henüz çözemedik” dedi.


BAŞAK PROTEİNİNDE MEYDANA GELEN MUTASYON, VİRÜSÜN ACE2 RESEPTÖRLERİNE TUTUNMASINI KOLAYLAŞTIRMIŞ OLABİLİR

Öte yandan, corona virüs salgını esnasında çocuklarda , grip de dahil olmak üzere diğer solunum yolu hastalıklarından yetişkinliklere nazaran çok daha az vaka yaşanıyor. Bilim insanları bu durumun, corona virüsün üst solunum yolundaki birçok hücrede bulunan ACE2 resptörlerinin çocuklarda daha az bulunmasından kaynaklandığını düşünüyor.

Ancak, NERVTAG üyesi ve Imperial College'dan Profesör Wendy Barclay yeni varyasyonda bu durumun değişebilme ihtimali olduğunu sözlerine ekledi.

“SARS-CoV-2'nin (yeni tip corona virüs)  bir virüs olarak ortaya çıktığı şekliyle çocukları enfekte etmede yetişkinler kadar etkili olmadığını biliyoruz. Önceki virüsün ACE2'yi bağlaması ve hücrelere girmesi daha zordu ve bu nedenle burun ve boğazlarında bol ACE2 bulunan yetişkinler kolay hedeflerdi ve çocukları enfekte etmek zordu. Yeni virüsün başa proteininde meydana gelen değişiklik nedeniyle ACE2 reseptörlerine tutunmasının daha kolay olduğu düşünülüyor. Bu nedenle çocuklar, yetişkinler gibi virüse eşit derecede duyarlı hale gelmiş olabilir.”

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@