IMF Başkanı Georgieva: Yeni bir Bretton Woods anındayız

IMF Başkanı Kristalina Georgieva "Yeni bir Bretton Woods anındayız" çıkışı tüm dünyanın dikkatini çekti

Ekonomi 23.10.2020 - 16:56 23.10.2020 - 16:56

Küresel ekonomi koronavirüs salgını nedeniyle 2020’nin ikinci çeyreğinde İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki en ağır ekonomik krizi yaşarken, küresel ekonominin patronları da çıkış yolları arıyor. Salgın öncesinde üretkenlik artışı ve büyüme hızında yavaşlama sorunuyla karşı karşıya olan, ticaret savaşının yaşandığı küresel ekonomi, ağır yaralar almaya devam ediyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, 15 Ekim’de Dünya Bankası ile ortak düzenledikleri yıllık toplantıda yaptığı konuşmada “Bugün yeni bir Bretton Woods anındayız” diyerek dikkat çeken bir öneride ulundu.

ABD VE DOLAR MERKEZLİ SİSTEM Mİ İSTENİYOR?

İkinci Dünya Savaşı sona ermeden bir yıl önce 1944 yılında Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı’nın ardından Bretton Woods'da imzalanan Bretton Woods Anlaşması'yla yeni bir uluslararası para sistemi ile ABD ve dolar merkezli yeni bir finansal sistem ortaya çıkmıştı. Georgieva da IMF’nin kuruluşuna atıfta bulunarak Bretton Woods’un anlamını “Kurucularımız iki büyük görevle karşı karşıyaydı: Savaş kaynaklı yıkımın üstesinden gelmek ve savaş sonrasında daha barışçıl, daha müreffeh bir dünyanın temelini atmak” ifadeleriyle anlattı. “Yeni Bretton Woods” sözleri akla “Acaba IMF Başkanı dolar merkezli sistemin yerine yeni bir uluslararası para sistemi mi öneriyor” sorusunu getirse de konuşmada bu yönde bir ifade yer almadı. Bilindiği üzere Keynes’in bir dünya parası oluşturulması planı Bretton Woods’da kabul edilmemiş, tüm dünya paraları dolara, dolar da altına endekslenmişti. Vietnam Savaşı’nın ardından ABD, 1971’de dolarda altın standardını bırakmıştı.

ÖZELLİKLE GELİŞEN ÜLKE EKONOMİLERİ SALGINDAN ÇOK ZARAR GÖRDÜ

Konuşmasında iki kez İngiliz iktisatçı John Maynard Keynes‘e atıfta bulunması dikkat çeken Georgieva, Keynes’in Bretton Woods’ta uluslararası iş birliğinin dünya için önemini vurguladığını hatırlattı. Bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olan salgının, bir ekonomik felaket anlamına da geldiğini, küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,4 oranında küçüleceğini ve küresel gelirin tahminen 11 trilyon dolar azalacağını belirten IMF Başkanı, on yıllar sonra ilk kez dünya genelinde yoksulluğun artacağını dile getirdi. Salgına karşı tüm dünyada hükümetlerin attığı mali politika adımlarının büyüklüğünün 12 trilyon doları, büyük merkez bankalarının bilançolarındaki genişlemenin 7,5 trilyon doları bulduğunu söyleyen Georgieva, özellikle gelişen ülke ekonomilerinin pandemiden zarar gördüğünü vurguladı. Doğru ekonomi politikaları ve güçlü kurumların, büyüme, istihdam ve gelişmiş yaşam standartları için kritik olduğunu belirten IMF Başkanı, küresel ekonominin uzun ve zorlu bir yokuşta olduğunu, bu yokuşun belirsizlikler, iniş çıkışlar ve geri çekilişler içerdiğini belirtti. IMF Başkanı ayrıca, düşük üretkenlik ve düşük büyüme, yüksek eşitsizlik ile iklim krizinin çözülmesi gerekliliğine işaret etti.

Bretton Woods Anlaşması nedir?

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@