İletişim Başkanlığı, Osman Hamdi Bey sergisi açtı! İslam'a hakaret eden 'Mihrap' tablosu hatırlatıldı...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın '360 Kültür Sanat Gösterimi' kapsamında 'Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi'ni düzenleyeceğini açıklamasının ardından Osman Hamdi'nin 'Mihrap' adlı tablosu hatırlatılarak sergiye tepki gösterildi. Söz konusu eserde göğüs dekolteli bir kadın mihrapın önünde rahleye oturmuş ve Kur'an sayfaları ayaklarına saçılmış bir şekilde çizilmişti.

Dosya 27.10.2020 - 14:07 27.10.2020 - 14:07

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın '360 Kültür Sanat Gösterimi' kapsamında düzenlenen 'Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi dün itibariyle Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesinde başladı. Serginin başlamasıyla birlikte Osman Hamdi'nin 'Mihrap' tablosu hatırlatılarak, İslam'i değerlere saygısızlık yapan bir ismin sergisinin yapılmasına tepki gösterildi. 

FRANSA BOYKOT EDİLİRKEN, OSMAN HAMDİ BEY GÖZARDI MI EDİLİYOR?

İslam'a ve Peygamber Efendimiz'e hakareti meşrulaştıran Fransa'ya karşı boykot kararı alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın '360 Kültür Sanat Gösterimi' kapsamında 'Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi'ni açması çelişkiyle karşılandı.

'MİHRAP' ADLI TABLODA NE ANLATILMAK İSTENMİŞTİR?

Osman Hamdi Bey'in 1901 yılında yaptığı 'Mihrap' adlı tablo ressamın en tartışmalı eseridir. Tabloda ayaklarının dibine dini içerikli kitapların düzensizce atılmış olduğu göğüs dekolteli bir kadın tasvir edilmiştir. Resimde yere saçılan dini kitaplar kadının özgürlüğünü engelleyen dinsel baskılar olarak da yorumlanmaktadır. Sırtının da Kâbe’ye dönük olması dine karşı olan tavrını göstermektedir. Yapılan başka yorumlarda kadını dinin üstünde bir olgu olarak göstermeye çalıştığı söylenmektedir. Söz konusu eser Demirbank'ın envanterinde gözükmesine rağmen kayıptır.

OSMAN HAMDİ BEY KİMDİR?


 

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@