İbrahim Kalın'ı köşeye sıkıştırmaya çalışan Alman gazeteci fena halde saçmaladı

Deutsche Welle'nin Conflict Zone programına konuk olan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile program sunucusu Tim Sebastian arasında tartışma yaşandı. Tartışmada Kalın'ı köşeye sıkıştırmaya çalışan Sebastian, programın sonunda fena halde köşeye sıkışarak alakasız açıklamalarla işin içinden sıyrılmaya çalıştığı gözlemlendi.

Gündem 29.11.2019 - 14:22 29.11.2019 - 14:22

Conflict Zone sunucusu ve DW çalışanı Tim Sebastian, terör örgütü PKK ve FETÖ'ye yönelik yürütülen çalışmalara karşı çıkan bir tutum takınarak Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'la tartışma içine girdi.

'BELKİ SİZ DE YARGILANIRSINIZ'

Kalın'a  HDP'li belediyelere kayyum atamalarını sordu. HDP'li belediye başkanlarının görevden alınıp yerine kayyum atanmasını hatırlatan Sebastian, "24 Kürt belediye başkanını güneydoğuda layıkıyla ve demokratik bir şekilde seçilmiş olmalarına rağmen görevden aldınız" dedi. Sebestian'ın sözleri üzerine Kalın, "Ne yazık ki halkın parasıyla PKK'yı destekliyorlardı" dedi.  Sebestian, görevden alınan kaç belediye başkanının hüküm giydiğini sorusuna Kalın, "Bilmiyorum mahkeme süreci devam ediyor" dedi. Sebestian ise Kalın'a hiçbirinin hüküm giymediğini hatırlatarak, "Peki masumiyet karinesine ne oldu? Demokratik süreci dağıttınız" ifadelerini kullandı. Tartışmanın devamında Kalın'nın 'yargılanacaklar' sözleri üzerine Sebestian, “Türkiye'de devranın dönmesinden endişeli misiniz? Belki siz de yargılanırsınız. Gülenci bir gazetede çalışıyordunuz, Zaman’da” ifadeleri ile cevap verdi. Bunun üzerine Kalın "Zaman'da çalışmıyordum, yazıyordum" dedi. 

İşte programın tamamı:

KALIN BÖYLE KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

Terör örgütü PKK ve FETÖ yandaşlarının KHK ile işten çıkarılmalarını eleştiren açıklamalarda bulunan Sebastian'a cevap veren Kalın,''Doğu ve Batı Almanya birleştiğinde kaç kişi işten çıkarıldı?'' sorusunu sorunca Sebastian'ın öfkelendiği gözlendi. Almanya'da 500 bin kişinin işten çıkarıldığını vurgulayan Kalın'a sadece 'konuyu bağlamından çıkarmayın' ifadesini kullanarak sıyrılmaya çalıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@