Her iki parti de Cumhur ittifakı konusunda hassas!

Gündem 17.10.2018 - 09:04 17.10.2018 - 09:04
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Çelik'in konuşmasının satır başları şöyle;

AK Parti seçim dönemi olsa da olmasa da vatandaşlarla her zaman yoğun bir şekilde birlikte olan parti. Vatandaşlarla temas konusunda, vatandaşımızın sesinin dinlenmesi konusunda, bütün teşkilat mensuplarımız birer teşkilat mensubu olarak davrandıkları gibi aynı zamanda bulundukları beldelerde, ilçelerde, illerde birer sivil toplum lideri gibi hareket ederler.

AK Parti ilkeleri, AK Parti terbiyesi çerçevesinde bu şekilde davranırlar. Bu durumun yeni dönemde nasıl daha da geliştirilebileceği, yani vatandaşımızla şehirlerde bir araya gelme konusunda yeni mekanizmaların, yeni formüllerin, yeni platformların nasıl olabileceği konusunda da kapsamlı bir sunum yaptı Genel Başkan Yardımcımız, bununla ilgili de bir müzakere yürütüldü.

AK Parti kurulduğundan beri bu ilkeler meselesi çeşitli platformlarda dile getirilir, bunun üzerinden geçilir, bunlar teyit edilir, bunlara önem verilir. Yeni dönemde, yeni ihtiyaçları karşılayacak şekilde bunun nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir tutum ortaya konulmuştur. Çünkü zamam zaman çok az sayıda da olsa maalesef AK Parti'li olmakla AK Parti'de olmak arasındaki farklı tefrik edemeyen birtakım uygulamalar söz konusu olabiliyor.

Bu farkı tam anlayamayan birtakım politikalar olduğu zaman sizlerde bildiğiniz gibi gerek bu tip siyasetçiler olduğu zaman gerek bu tip siyasetler olduğu zaman Genel Merkezimiz doğrudan müdahale ediyor.

AK Partili olmanın şehirlerde ne anlama geldiği ile ilgili de önemli bir boyutumuz var. Dolayısıyla bu çalışmalar gerçekleştirilmiş oldu. Bunun yanısıra önümüzdeki dönemde Meclis'i çok önemli günlerin beklediğini anlatan Çelik, "AK Parti grubu olarak arkadaşlarımızın çok önemli rolleri, çok önemli görevleri olacak. Türkiye'nin birinci partisi olarak bu çerçevedeki çalışmalar da değerlendiriliyor. Diğer birim başkanlarımız da kendi ilgi alanları ile ilgili olarak önemli konuları gündeme getiriyorlar. Bu çerçevede gerçekleşiyor MYK toplantımız.

Cumhur ittifakı

Her iki parti de, Cumhur ittifakı konusunda hassastır. Bu ittifakın ortaya koyduğu siyasal tutumun milletimize daha büyük hizmetler gerçekleştireceği konusunda kesin mutabakat vardır.

Af teklifi

Kimsenin kişisel olarak uğradığı haksızlığı affetme yetkisine biz sahip değiliz, bu yaklaşımı gözeterek bir çalışma yapılıyor.

ODTÜ'lü öğrencilere karşı açılan dava

ODTÜ'lü öğrencilere karşı açılan dava Cumhurbaşkanımızın avukatları tarafından geri çekilecektir.

Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolması

Bütün kurumlarımız olayın aydınlatılması için etkili bir çalışma yürütüyor. Şundan herkesin emin olması gerekir, bu mesele net bir şekilde açığa çıkacaktır. Herhangi bir şekilde bu meselenin örtülmesi, kapatılması, zamana bırakılması gibi bir şey söz konusu değildir. Bunun tam olarak açığa çıkması için her şeyin yapılacağını ve dünya ile açık şekilde paylaşılacağını ifade edebilirim. Türkiye, bağımsız soruşturmasını yürütüyor. (Suudi Arabistan) Konsolosun dokunulmazlığı var, dolayısıyla herhangi bir şekilde seyahatinin engellenmesi söz konusu olamaz.

Sağlıkta tasarruf iddası

Herhangi bir hastanemizde bir boşluğun söz konusu olmaması için bizzat bu konu Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilmektedir. Vatandaşlarımızın herhangi bir şekilde tedirgin olmasına gerek yoktur. Sağlık hizmeti en dinamik şekilde şimdiye kadar olduğu gibi AK Parti dönemlerinde Cumhuriyet tarihinde olmayacak kadar parlak bir dönemine kavuşmuştur.

CHP'nin İş Bankasındaki hisselerinin Hazineye devri

Hukuki açıdan bir problem yok. Yapılacak düzenlemeyle esas İş Bankası kendi itibarını korumak açısından bu tartışmaların dışına çıkarılacaktır. Atatürk ülkemizin milletimizin ortak değeridir. Onun mirası Türk milletine aittir. Temsil edilmesi gereken yegane yer, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Atatürk'ün mirası herhangi bir zümrede, sınıfta veya partide temsil edilemez. Milletimizin ortak mirasıdır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@