Haydarpaşa Garı'nın tarihi nedir? Haydarpaşa Garı'nı kim yaptırmıştır?

Mimarisi ile kendisine hayran bırakan Haydarpaşa Garı'nın kim yaptırdı? Haydarpaşa nerededir? Haydarpaşa Garı'nın tarihi nedir? Haydarpaşa kaç yılında yapılmıştır? Haydarpaşa'nın yapımı kaç yıl sürmüştür? Haydarpaşa'nın mimarisi ne mimarisidir? İşte detayalr...

Tarih 26.10.2020 - 13:30 26.10.2020 - 13:30

Haydarpaşa Garı'nın kim yaptırdı? Haydarpaşa nerededir? Haydarpaşa Garı'nın tarihi nedir? Haydarpaşa kaç yılında yapılmıştır? Haydarpaşa'nın yapımı kaç yıl sürmüştür? Haydarpaşa'nın mimarisi ne mimarisidir?

Haydarpaşa Garı'nın tarihi

Haydarpaşa Garı'nın şimdiki hali 20 yy'ın başında 1906- 1908 yılları arasında yapılmıştır fakat gar binası olarak kullanılması 1870'li yıllara dayanmaktadır. Bunun nedeni Osmanlı İmparatorluğu 1870'li yıllardan itibaren Anadolu'da önemli demiryolları yapmaya gayret etmesinden kaynaklanmaktadır. Demiryolu sayesinde Anadolu toplumsal ve ekonomik anlamda gelişim sağlamıştır. Sultan Abdülaziz'in bu konuda önemli çalışmaları olmuştur.

1871 yılında Haydarpaşa- İzmit arasında başlayan demiryolu çalışmaları 1873 yılında tamamlanmıştır. Haydarpaşa'da Gar binası 1872 yılında açılmış fakat bugünkü binaya göre daha küçük ve çok gösterişi olmayan bir binadır. Binanın bugünkü hali 1906 yılında projelendirilmiş ve 1908 yılında da hizmete açılmıştır. Eskisine kıyasla oldukça büyük ve ideallı bir bina olan Haydarpaşa Garı Osmanlı'nın demiryollarına verdiği önemi de görmek açısından önemlidir. Diğer bir önemli özelliği ise istanbul- Bağdat demiryolunun başlangıcı olarak kabul edilmesidir. Asya'ya yolculuk yapacak bir insanın mutlaka Haydarpaşa Gar'ından geçmesi gerekiyor. 

Haydarpaşa Garı alışılagelmiş Osmanlı mimarisinin dışındadır. İki Alman mimarın yaptığı Haydarpaşa Neo Klasik bir yapı olarak adlandırılmaktadır. Dışarıdan iki kulesi mevcut olan Haydarpaşa Garı 5 katlıdır. 1100 ahsap kazık üzerine inşa edilmiş olan yapı, Osmanlı döneminde yük ve yolcu istasyonu olarak kullanılmıştır. 

Haydarpaşa Garı Yangın ve Patlamaları

Haydarpaşa Garı'nın tarihindeki en dikkat çekici ve ilk patlaması 6 Eylül 1917 tarihinde bir İngiliz casusunun düzenlediği sabotajda yaşanmıştır. Garda cephane yükleme işlemi sırasında vagonlarda beklenen ve gara girmek üzere olan trenlerdeki cephaneler patlatılmış ve anadolu yakasında daha önce görülmemiş büyüklükte bir yangın başlamıştır. Gara giren ve çıkmak üzere olan trenlerde bulunan çok sayıda asker hayatını kaybetmiş yüzlerce asker ise büyük zarar görmüştür. Hatta büyüklerin rivayetlerine göre Kadıköy ve Selimiye civarındaki evlerin camlarının patladığı anlatılmaktadır. 15 Kasım 1979 tarihine gidildiğinde ise Haydarpaşa Garı'nın biraz açığında 'Independanta' adlı Romen yakıt tankeri patlamış ve garın binasının camlarını yere indirmiştir. Binanın tarihi renkli vitrayları bu patlama sonucu zarar görmüş ve çoğu kısmı parçalanmışır. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'da Gar binasında yapılan onarım çalışmalarından kaynaklı çıkan bir yangında Haydarpaşa Garı'nın çatısı küle dönmüştü. En son 27 Ekim 2018 tarihinde ise boş vagonların bulunduğu alanda hala bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Gara sevkedilen çok sayıda itfaiye ekibinin mücadelesiyle yangın kontrol altına alınmıştır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@