Harun’la beraber, Ertuğrul’a rağmen

Süper Lig'de sezonun bitimine 5 hafta kala hem zirve mücadelesi hem de kümede kalma mücadelesi nefes kesmeye devam ediyor. Şampiyonluk yolunda Beşiktaş'ın da kayıplarıyla tekrardan iddialı konuma gelen Fenerbahçe, bu akşam konuk ettiği Kasımpaşa'yı 3-2 yenerek son viraja 3 puan alarak döndü. Kalecilerin damga vurduğu maçı genç yazar Mert Cengiz yazısında değerlendirdi. İşte o yazı...

Spor 26.04.2021 - 03:02 26.04.2021 - 03:02 Bülent Deniz

Genç spor yazarı Mert Cengiz, Fenerbahçe'nin Kasımpaşa karşısında aldığı kritik 3 puanı yazısında değerlendirdi.

İşte o yazı:

Fenerbahçe, rakiplerinin kazandığı haftada özellikle Kadıköy performansı ele alındığında gergin bir karşlaşmaya çıkacağını tahmin ediyordum. Ligin boyu kısalmışken, kritik durumdaki Kasımpaşa’nın bu maçtan alacağı 1 puana maç başında fit olacağı bir sonuç olacağından şüphem yoktu. Bunun özellikle kapalı savunmaları açamayan Fenerbahçe özelinde beni düşündüren kısımdı. Lakin maçtaki görüntü umut vericiydi.

Şampiyonluk yolunda, son haftalarında alınan puanlarla yarışa tekrar tutunan takım bugün maça gerçekten şampiyonluğa namzet bir oyunla başladı. Henüz ilk dakikalarda, topa sahip olan, topları kullanma noktasında dikine pas tercihlerini daha fazla kullanan ve sık şut kullanan bir görüntüye sahipti.

Emre Hoca maça, özellikle hucümda pas odaklarını geliştirebileceği, orjin itibariyle 8-10 numara ağırlıklı bir takımla çıktı. Bu tercihlerin son iki karşılaşmada, sezon başından beri sahip olamadığı coşkulu hucüm performansı ve zenginliğini getirdiği görüyoruz. Akan oyun içerisinde rakibi çözmek, bariz pozisyonlara girmek ve sonlandırmak; Erol Hoca dönemindeki oyun eksik parçalarıydı. Bu yöndende Emre Belözoğlu’yla birlikte epey ilerleme kaydettiğini gördük.

Geriden pasla oyun kurmaya gayret eden Fenerbahçe’de, özellikle bekler orta saha çizgisi civarında konumlanıp pas alternatifleri oluşturuyorlar. Duvar olma ve çizgiye inme anlamında bu durum Fenerbahçe’nin elini kuvvetlendiriyor. Bu oyun özelinde zayıf taraf ise, özellikle Kasımpaşı’nın önde pres yaptığı dakikalarda takımın oyun kurmakta çokça zorlanması oldu. Buralarda yapılan hatalarda Kasımpaşa pozisyonlar bulurken, ilk golde bu şekilde bir pas arasıyla geldi. Fakat özellikle bloklar arasındaki geçiş oyununu başaramadığı için, önde baskı kırıldıktan sonra geride çokça açıklar verdiler Fenerbahçe’ye. Bu da sürekli önde baskıyı sağlayamamalarına sebebiyet verdi.

Bireysel anlamda orta sahada özellikle Sosa-Ozan ikilisi seken topları yakalama ve ileri top taşıma anlamında Fenerbahçe’nin performansında kritik bir eşik oluşturuyorlar. Pelkas, bir süredir düşük süren performansını arttırmış durumda. Gol yollarında bugün çokça pozisyon harcamasına rağmen, bu kadar gol pozisyonuna girmesi bile kıymetli. Mert Hakan ve İrfancan’da özellikle kilit paslar atma, kanatlarla iç kısım arasında köprü görevini iyi şekilde üstleniyorlar.

İlk yarıdaki coşkulu oyunu sağlayan, başarılı yapılan dikine pas oyunu ve ileride yapılan baskılı oyundu. İkinci yarı itibariyle daha kontrollü bir oyun izledik. 60-65. Dakikalara kadar oyun hakimiyetini elinde bulunduran Fenerbahçe fark için pozisyonlarda buldu fakat Ertuğrul, Kasımpaşa’yı maçta tuttu.

Emre Hoca doğru diyebileceğimiz dakikakalarda beklenen değişiklikleri yaptı fakat, yedek kulübesinden gelen oyuncuların performansı oyun kontrolünü sürdürüp, rahat bir oyunla maçı tamamlamaya imkan vermedi. Kasımpaşa’da oyuna ortak olmasına rağmen, ciddi olgun ataklar geliştiremedi. Birkaç tehlikeli pozisyona girildiysede, Paşaların sonuç üretmekte zorlandıkları bir mücadele olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Çok kritik bir dönemde Altay sakatlandıktan sonra eldivenleri devralan Harun geçen maç takıma kaybettirdiği eşeği buldurmuş, maçın kahramanı olmuştu. Bugün ilk goldeki pas hatası, ikinci golde penaltıya sebebiyet veren zamanlama hatası Fenerbahçe taraftarını düşündürüyor. Öteki yandan Fenerbahçe altyapısından çıkışlı Ertuğrul bu maç özelinde çok iyi bir performans sergiledi. Ciddi bir farkı önlerken aynı zamanda maç boyu takımını maçta tuttu.

Mert Hakan’ın maç sonu röportajında verdiği röportajda, takım olmanın önemine ve bireysel performanların birbirini izale edebilmesinden söz etti. Bugün sonradan oyuna giren oyuncular ve Harun’u taşıyan sahaya ilk çıkan oyuncuların performansı oldu. Şampiyonluk yolunda sonradan oyuna girecek oyuncuların, şüphesiz daha fazla katkı vermesi gerekli. Eğer ki şampiyonluk gelecekse, onlara rağmen değil, onlarla birlikte gelecektir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@