Hareketlerimizi kısıtlayan boyun düzleşmesinin nedenleri ve tedavisi

Boyun düzleşmesinin nedenleri nelerdir? Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilir? Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Sağlık 29.10.2020 - 13:56 29.10.2020 - 13:56

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren boyun düzleşmesi rahatsızlığı son yıllarda oldukça sık görülmektedir. Baş ile omuzlar arasında uzanan boyun omuru C harfine benzer bir şekilde dururken, duruş pozisyonu gittikçe düzleşmeye başlar. Boyun düzleşmesi, birçok sorunu beraberinde getirir. Boyun Düzleşmesi hastalığının belirtileri bir sonraki bölümde detaylı olarak incelenmektedir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun ve kafa ilişkisinin anatomisi kısmen düz boyun sendromundan kaynaklanan semptomlardan sorumludur. Baş 10-12 kg ağırlığında ve 2 ons ağırlığında atlas denilen boynun üst kemiğine dayanmaktadır.

Bu anatomik zayıflık, baş-boyun bölgesinin yararlanmasına olanak sağlar. Spor travması ve başka bir yaralanma kafatasının altındaki atlasın yerini alabilir. Bu yaralanmaya yanıt olarak, beyin sapı tahrişi postüral dengesizliğe neden olur.

- Boyun ağrısı

- Anormal duruş

- Alt boyun ağrısı

- Üst omuz ağrısı

- Orta sırt ağrısı

- Baş ağrısı

- Duygusal dengesizlik

Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir?

Kemiklerin, bağların ve vertebral disklerin genel aşınması ve yıpranması, boyun düzleşmesine neden olur. Boyundaki omurlar zayıf ve kırılgan hale gelirse kişilerde bu hastalık gelişebilir.

Boyun düzleşmesinin bazı nedenleri şunlardır;

- Çocukluk döneminde zayıf duruş

- Anormal şekilli omurlar

- Omurga ile gelişimsel sorunlar

Boyun düzleşmesine neden olabilecek bazı durumlar da şunlardır;

- Osteoporoz

- Omurgada kanser gelişmesi ya da yayılmaya başlaması

- Kas distrofisi

- Nörofibromatozis

- Paget hastalığı

- Servikal omurga yaralanması

Gebelik döneminde özellikle karın ve göğüs bölümünün büyümesi fazla ağırlık oluşturduğundan bu yöne bir yönelim söz konusudur. Bu da boyunun düzleşmesine sebep olur.

Boyun Düzleşmesi Teşhisi

Boyun düzleşmesini teşhis etmek için doktor, duruşlarında görünür deformite veya anormallik belirtileri olup olmadığını görmek için kişiyi gözlemleyecektir. Ayrıca anormal omurga hizalanmasının nedenini belirlemek için kişinin tıbbi geçmişini inceleyecektir.

Doktor, kişinin dengesini ve boyun düzleşmesi belirtilerini tespit etmek için esnekliğini test eder. Boyunda C görüntüsünün bozularak düz haline gelmeye başlaması fark edildiğinde boyun düzleşmesi olunduğu kanısını varılmamalı ve boyun düzleşmesi teşhisi alanında uzman bir doktor tarafından konulmalıdır.

Bazen deformite açık değildir ve doktorlar boyun düzleşmesi yaşayan kişiyi teşhis etmek için X-ışını veya BT taramalarına ihtiyaç duyacaktır.

Doktorlar kişinin geçmişte omurga veya servikal omurga üzerinde ameliyat olup olmadığını soracaktır, çünkü bu uygun bir tedavi planı geliştirmelerine yardımcı olur.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Tedavi, durumun ciddiyetine ve hastanın yaşadığı semptomlara bağlıdır. Boyun düzleşmesi tedavisinin başarısı, hastanın doktorun önerilerini ne kadar titizlikle takip ettiğine de bağlıdır. Geçici rahatlama için antienflamatuar ve diğer ağrı kesici ilaçlar, boyun düzleşmesi ile ilişkili ağrının giderilmesi için alınabilir. Boyun egzersizleri de boyun düzleşmesi tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kişinin ilk etapta işyerinde veya evde masasının ergonomik olarak doğru olduğundan emin olması gerekir. Bilgisayar ekranınızın yüksek veya alçak, sağ veya sola doğru yatık olması, hatalı duruş ve boyun düzleşmesi sendromuna katkıda bulunur. Sandalyenin dik konumda olduğundan emin olmalısınız. Eğer dik pozisyonda oturmak bel ağrısı yaşatıyor ise bel desteği alınmalıdır.

Boyun Düzleşmesine Ne İyi Gelir-Gelmez?

Kişi tedavinin yanı sıra günlük hayatta boynunu eğmesine sebep olan bilgisayar ve telefon gibi cihazların kullanımında duruş düzeltilmeli ve kullanımı sınırlandırılması gerekmektedir. Tedavinin büyük kısmı fizyoterapi içerdiğinden hareketsiz kalmak ve egzersiz yapmamak boyun için oldukça zararlıdır.

Boyun düzleşmesi için olası tedavi seçeneklerinden biri ameliyattır. Ameliyatın amaçları;

- Servikal omurganın eğriliğini geri getirmek için omurganın geri kalanıyla hizalama

- Omurilik ve sinir köklerini açma

- Boyun ağrısını azaltmak için uygun bir omur füzyonu elde etme

- İlk torasik omurun eğimini normalleştirme

Cerrahlar, deformitenin konumuna ve ciddiyetine bağlı olarak operasyona farklı şekilde yaklaşacaklardır.

Hizalamanın düzeltilmesi için cerrahın servikal omurganın önünde veya arkasında çalışması gerekebilir. Bazı durumlarda, cerrahın her iki tarafta da ameliyat yapması gerekebilir.

Cerrahların genellikle boyun düzleşmesini tedavi etmeyi seçtiği bir ameliyat türü osteotomidir. Bu prosedür kemiğin veya bir kemik parçasının çıkarılmasını kapsar.

Bir alternatif vertebral fiksasyon veya füzyondur. Bu yaklaşım omurları yerine sabitlemek için vida ve plakaların kullanımını kapsar.

Bebeklerde ve Çocuklarda Boyun Düzleşmesi

Bebeklerde doğum esnasında oluşan problemlerden ötürü boyun düzleşmesi yaşanmaktadır. Bebeğin doğum sonrası boynunu etkileyecek bir sıkıntı yaşamadı ise sonrasında boyun problemi yaşanması beklenmez.

Doğumdan sebeple çocuklarda boyun sorunu yaşanabilirken, bu dönemde artan bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı çocukların boyunlarında rahatsızlık yaşamasına neden olmaktadır.

Boyun düzleşmesi belirtilerini kendinde gören kişiler hastanenin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne ya da ortopedi ve travmatoloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@