Hamas liderlerinden Şeyh Ömer el-Bergusi hayatını kaybetti!

​​​​​​​Hamas liderlerinden Şeyh Ömer el-Bergusi, bugün öğle saatlerinde tedavi gördüğü Coronavirus nedeniyle vefat etti.

Yaşam 26.03.2021 - 00:30 26.03.2021 - 00:30

Üç hafta önce Covid-19 testi pozitif çıkan el-Bergusi, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Ramallah'ın doğusundaki Hugo Chavez Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

Şeyh Ömer el-Bergusi, 27 yılını işgal zindanlarında çeşitli hastalıklardan muzdarip bir şekilde geçirdi. Aynı zamanda el-Bergusi'nin ailesi de işgalciler tarafından ağır baskılara maruz kaldı, eşi ve çocukları alıkonularak ve evleri yıkılmıştı.

Filistin direnişinin sembol isimlerinden biri olan ve hayatının 25 yılını demir parmaklıklar arkasında geçiren El-Bergusi, işgal altındaki Batı Şeria'da 2018 yılında 8 Yahudi yerleşimcinin yaralandığı silahlı saldırının sorumlusu olduğu iddiasıyla şehit edilen Salih Ömer Salih el-Bergusi ve şu an Siyonist işgal rejiminin zindanlarında esir bulunan Asım el-Bergusi'nin babasıdır.

Ömer el-Bergusi, kardeşi Nail ile birlikte 1978 yılında Yahudi yerleşimcilerin öldürüldüğü bir operasyonu gerçekleştirmekle suçlanıyor.

 İLKHA

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@