Hamas: BAE, Müslümanları oyuna getiremeyecek!

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Ulusal İlişkiler Birim Başkanı Husam Bedran, hareketin ileri gelen yöneticilerinin, Filistin halkının ABD’nin talimatlarına ve işgalci İsrail’in baskılarına hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğini iletmek üzere çeşitli ülkelerin devlet yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini bildirdi.

Filistin 23.08.2020 - 15:29 23.08.2020 - 15:29 Bülent Deniz

Mesarat Stratejik ve Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin 9. Yıllık Konferans’ında gündemdeki sıcak konuları ele alan Bedran, Hamas hareketinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında dünyaya ilan ettiği 'Yüzyılın Anlaşması”na karşı Filistin ulusal birliğini inşa etmek için gayret sarf ettiğine dikkat çekti.

İsrail’in işgal girişimleri ve Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen planlarını bertaraf etmenin ancak ortak akılla mümkün olabileceğini ifade eden Bedran, “Yüzyılın Anlaşması’na karşı Filistinlilerin tek bir sesle karşı çıkması çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada Bedran, Mescidi Aksa’yı ziyaret etmenin bütün Müslümanların hayali olduğuna işaret ederek, ancak İsrail'le imzalanan normalleşme anlaşması doğrultusunda Mescidi Aksa'ya yapılacak ziyaretlerin hoş karşılanmayacağı böyle bir ziyaretin Filistin davasının ruhuyla bağdaşmadığını söyledi.

Bedran, Tehlikeli sularda yüzen BAE’nin kendini Filistin davasının savunucu olarak piyasaya sürdüğünü ancak sinsi planlarıyla İslam ümmetini aldatamayacağına vurgu yaptı. 

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump'ın paylaşımını alıntılayarak, "Bu, tarihi bir gün." değerlendirmesi yapmıştı.

Ürdün, 1994'te İsrail'le imzaladığı Vadi Araba Antlaşması gereği Kudüs'teki dini işlerden sorumlu ülke olarak kabul ediliyor. Yine 2013'te Ürdün Kralı Abdullah ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında imzalanan antlaşmaya göre Ürdün'ün Kudüs ve oradaki kutsal mekânların savunulması ve vesayet hakkı bulunuyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Fahrettin Altun açıkladı: HaberTürk'ü kınıyoruz!
CIA raporundaki şok 'Erbakan' detayı! En büyük problem teşkil eden kişi...
Amerikan Vakfı'nın fonladığı medya kuruluşlarının aldığı rakamlar ortaya çıktı
Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini ABD reddetti
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@